Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Nowelizacja budżetu. Ministerstwo Finansów tłumaczy, skąd zmiany

6
Podziel się:

Dochody podatkowe w 2021 roku będą wyższe o 55 mld zł, zapewnia wiceminister finansów Sebastian Skuza. Mimo inflacji całościowe dochody budżetowe wzrosną o 9,2 mld zł.

Nowelizacja budżetu. Ministerstwo Finansów tłumaczy, skąd zmiany
Sebastian Skuza odpowiadał na pytania senatorów dotyczące nowelizacji budżetu 2021 (East News, Jakub Kaminski)

Wiceminister Sebastian Skuza zapewniał w Senacie, że dochody z podatków w 2021 roku wzrosną w stosunku do założeń budżetu na rok 2021.

- Dochody podatkowe w 2021 r. będą wyższe o ponad 55 mld zł a całość wzrostu dochodów budżetowych, spowodowanego inflacją, to ok. 9,2 mld zł – przekonywał senatorów Sebastian Skuza.

Senatorowie pytają o odkupienie PKP PLK

W Senacie toczyła się dyskusja na temat sprawozdania Komisji Budżetu i Finansów Publicznych do projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. i ustawy okołobudżetowej.

Zobacz także: Pułapka taniego kredytu. Na to trzeba uważać

Senatorowie dopytywali także o zapisaną w projekcie operację odkupienia przez Skarb Państwa udziałów w spółce PKP PLK. Na ten zakup przeznaczono w budżecie 1,25 mld zł.

- Celem tej operacji ma być realizacja Krajowego Programu Kolejowego i Programu Inwestycji Dworcowych. Odkupienie akcji PKP PLK od PKP ma służyć realizacji tego celu, a dodatkowym elementem będzie zwiększenie udziału Skarbu Państwa w PKP PLK – tłumaczył wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Polityk dodał, że uporządkowanie sytuacji własnościowej PKP PLK było zapisane w ustawie z 2001 r.

Nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej

W nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. założono, że inflacja ma wynieść 4,3 proc., a PKB wzrośnie o 4,9 proc. Tegoroczne wydatki budżetu mają wynieść 523,37 mld zł (pierwotnie miały wynieść 486,78 mld zł), a dochody 482,98 mld zł (pierwotnie 404,48 mld zł). Deficyt budżetowy w roku 2021 ma wynieść 40,38 mld zł (pierwotnie miał on wynieść 82,3 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Raf
3 lata temu
Mimo inflacji??? Juz w styczniu inflacja minimum 7,5% i to z palcem w D.Spójrzcie na waluty.w normalnych warunkach podniesienie stop% wzmacnia walutę a u nas złotówka w dół.dolar w gore.paliwa w gore .teraz „tańszy”gaz z USA bedzie nas kosztował 3-4 razy tyle co ruski.na wiosnę kieszenie 500+iczow wydrenowane a to dopiero początek bo przed wyborami znow trzeba bedzie dać i to wiecej.pytanie skad skoro Unia juz nic nam nie da .
Gvcc
3 lata temu
Jak ukradną przedsiębiorcom nowymi podatkami co przełoży się dodatkowo na wyższe ceny w sklepach które też odprowadza większy podatek to jak na się nie zwiększyć wpływu. Tylko finał będzie taki że to znowu zapłaci końcowy odbiorca czytaj wyborca PiS po konfederacji itd. przy dochodach na tym samym poziomie- inflacja czyli-7% bo o tyle spadnie wartość wypłaty.
ehhh
3 lata temu
ale jak "mimo inflacji" ?? przecież to przez inflacje im więcej wpływa
precz z PiS
3 lata temu
ale podatki podnieśli ... bo kradną ponad miarę ...
Brak zaufania
3 lata temu
Kłamią.budzet będzie na minusie 150-300 mld.gowin to potwierdził.morawiecki duże straty w mld ma poukrywane w Sp.skarbu państwa.jezeli NIK zrobi tam kontrolę to tylko potwierdzi te dane.rzadzacym nie można ufać.coroz kłamią.