Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy Jedwabny Szlak. Schetyna otwiera obrady w Chinach

0
Podziel się:

Komitetowi przewodniczą ministrowie spraw zagranicznych, a w jego skład wchodzą przedstawiciele różnych resortów i instytucji rządowych.

Nowy Jedwabny Szlak. Schetyna otwiera obrady w Chinach
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna wraz ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi otworzyli w Pekinie pierwsze plenarne posiedzenie polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego - nowego mechanizmu, który ma usprawnić wzajemną współpracę.

Komitetowi przewodniczą ministrowie spraw zagranicznych, a w jego skład wchodzą przedstawiciele różnych resortów i instytucji rządowych. Obradują w grupach odpowiadających poszczególnym obszarom współpracy polsko-chińskiej. Tym razem dyskusje dotyczą takich obszarów jak nauka, technologia, informacja i komunikacja, gospodarka i handel, Nowy Jedwabny Szlak, ochrona środowiska oraz kultura i edukacja.

Według MSZ prowadzenie obrad w grupach tematycznych pozwoli uniknąć trudności związanych z niejednakowym podziałem kompetencji między poszczególne resorty po stronie chińskiej i polskiej. W niektórych grupach zasiadać będą bowiem przedstawiciele kilku ministerstw, które są związane z danym obszarem.

Komitet będzie się zbierał co dwa lata, a kolejne posiedzenie odbędzie się w 2017 roku w Warszawie.

Przemawiając na ceremonii otwarcia pierwszego posiedzenia komitetu w pekińskim kompleksie rządowym Diaoyutai, Schetyna określił powstanie tego mechanizmu współpracy jako przełomowy moment we wzajemnych stosunkach i rozwinięcie partnerstwa strategicznego nawiązanego przez oba państwa w 2011 roku. Wedle słów ministra komitet posłuży do "jeszcze lepszego, bardziej konkretnego opisu obszarów naszej współpracy".

Schetyna przypomniał, że Polska należy do grupy członków założycieli promowanej przez Chiny nowej międzynarodowej instytucji finansowej, Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Wspomniał również o istotnej roli Polski w gigantycznej chińskiej inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku, nazywanej również "jednym pasem i jednym szlakiem", co oznacza odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą. Kluczowym elementem "jednego szlaku" są połączenia kolejowe, a wszystkie trasy Chiny-UE przebiegają przez Polskę.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podkreślił, że współpraca polsko-chińska od lat wykazuje pozytywny trend, jest coraz szersza i intensywniejsza, a Polska jest dla Chin najważniejszym partnerem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przypomniał również, że Warszawa była jedną z pierwszych stolic, które oficjalnie uznały Nowe Chiny, czyli Chińską Republikę Ludową proklamowaną po zwycięstwie komunistów w wojnie domowej w 1949 roku.

Inauguracja komitetu to główny punkt jednodniowej wizyty Schetyny w stolicy Chin. Rano minister przemawiał również na polsko-chińskim forum biznesowym przy ambasadzie RP, na które przybyła z Polski misja gospodarcza. Po południu szef polskiej dyplomacji spotka się w Wielkiej Hali Ludowej z przedstawicielami chińskich władz, a wieczorem weźmie udział w przyjęciu promującym polskie produkty i firmy.

W czwartek rano Schetyna poleci do Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie również spędzi jeden dzień. Otworzy tam polsko-chińskie seminarium gospodarcze, spotka się z lokalnymi władzami oraz symbolicznie zainauguruje działalność nowego konsulatu generalnego RP, do otwarcia którego trwają obecnie przygotowania.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m264396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinska-gopodarka-630-miliardow-dolarow-poza,214,0,1725654.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 630 miliardów dolarów z Chin poza kontrolą W tym roku w ramach kampanii antykorupcyjnej w Państwie Środka urzędnicy pod lupę wziąć mają finanse państwowych koncernów, które swoje rezerwy trzymają za granicami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m307488.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chinczycy-tez-walcza-po-stronie-dzihadystow,194,0,1677250.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chińczycy też walczą po stronie dżihadystów Pekin uważa, że radykalni muzułmanie mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa Środka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m75179.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakaz-palenia-w-miejscach-publicznych-zacznie,252,0,1667836.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Władze Pekinu szykują bat na palaczy Zakaz, który został przegłosowany wczoraj, ma wejść w życie 1 czerwca przyszłego roku. Za jego złamanie grozi grzywna do 200 juanów (około 33 dolary).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)