Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowy obowiązek dla firm od 2024 r. Jest podpis prezydenta

10
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego - podała kancelaria prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie.

Nowy obowiązek dla firm od 2024 r. Jest podpis prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT (PAP, Paweł Supernak)

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w poniedziałek, że Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Zasadniczym celem przedłożonej ustawy jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego, które zdaniem Rady Ministrów ma przyczynić się do lepszego zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylania się od VAT – przekazano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy szantaż Putina. "Desperacja. Stawia wszystko na jedną kartę"

Do najważniejszych zmian wprowadzany przez nowelizację należy "ustanowieniu zasady, wedle której podatnik podatku od towarów i usług jest obowiązany do wystawiania faktury ustrukturyzowanej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur".

Zastrzeżono, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć m.in. podatników nieposiadających siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce oraz podatników korzystających z procedur szczególnych. Poza tym nie będzie konieczności wystawiania faktury elektronicznej w sytuacji, jeśli nabywcą towarów czy usług będzie osoba fizyczna, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Krótszy czas na zwrot podatku

W ramach ustawy ulega skróceniu z 60 do 40 dni podstawowy termin zwrotu podatnikowi podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, jeśli rozliczenia dokonano przy wykorzystaniu faktury elektronicznej. Poza tym nowe przepisy nakładają obowiązek elektronizacji obsługi wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

"Ustawa przewiduje możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub faktur w postaci papierowej w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. przez podatników obowiązanych do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących" – czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w innych terminach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Don Minus
2 miesiące temu
Tak się niszczy przedsiębiorców. Tylko dla kogo to wszystko? Dla PatoPlusów? O tempora, o mores!
Klops
2 miesiące temu
Najwięcej na tego typu "wynalazkach" tracą małe i średnie firmy, dla których już i tak obowiązków z roku na rok przybywa. Tak się niszczy przedsiębiorczą klasę średnią - dowalić jakimś skomplikowanym cyfrowym obowiązkiem, zagrozić bezwzględną karą i komplikować życie. Widać kasy brakuje na te wszystkie "plusy" i trzeba zdzierać z przedsiębiorczych podatników by "producenci dzieci" w ilosciach hurtowych co żadną pracą się splamili dalej mieli na wódeczkę i fajeczkę a przy urnach piali jak koguty za obecną władzą...A ty przedsiębiorco nadal bądź traktowany jak dojna krowa, oszust i złodziej. Szkoda słów.
ARTUR
2 miesiące temu
Czasami sędziowie w Polsce mają rację wydając wyrok w sprawie niewłaściwych słów użytych wobec polityka :) Nie ma się co obrażać gdy się podpisuje takie durne ustawy szkodzące mikro firmom i jednoosobowym .
Karuzela
2 miesiące temu
Za PiS wydatki na ksiegowosc wzrodly mi o 500 proc.
50plus
2 miesiące temu
Czy Dudus wie ze mamy JPK i faktury zakupu / sprzedaży/raporty fiskalne wysyłane są w pliku XML do 25tego każdego miesiąca, zapraszam na wdrożenie tego czegos, Polska jest innowacyjna tylko w jednym- rzucaniu kłod pod nogi swoim malym firmom, utrudnianiu na rózne sposoby