Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

O "Lex Pilot" mówią nawet w Niemczech. "Polacy skazani na telewizję państwową"

35
Podziel się:

Ustawa "Lex pilot" jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i została skierowana do prac w komisji. Planowane zmiany w prawie zostały zauważone u naszych sąsiadów. "Polska zrobiła kolejny krok na drodze do republiki bananowej" - napisał Hans-Joerg Vehlewald w materiale opublikowanym na stronie "Bilda".

O "Lex Pilot" mówią nawet w Niemczech. "Polacy skazani na telewizję państwową"
"Bild" krytykuje ustawę nazywaną "Lex Pilot" (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej nazywana "Lex Pilot" ma zastąpić obowiązujące w kraju Prawo telekomunikacyjne. Projekt zmian budzi wiele wątpliwości.

"Lex Pilot" w ogniu krytyki

Zgodnie z projektem na pierwszych miejscach listy programów mają znaleźć się stacje państwowego nadawcy. Dziś na takiej obowiązkowej liście jest siedem stacji: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. "Jeśli nowelizacja weszłaby w życie, z obowiązkowej listy wypadną wszystkie komercyjne kanały. Pozostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura. To one mają się znaleźć pod pierwszymi pięcioma przyciskami na naszych pilotach" - informuje Wirtualna Polska.

"O liście innych komercyjnych zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji całkowicie zależna od władzy - czytamy na WP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

O sprawie pisze także "Deutsche Welle", które przytacza materiał "Bilda" w tym temacie. Tabloid przekonuje, że nadawca państwowy TVP jest w Polsce "instrumentem propagandy rządowej".

Autor tekstu Hans-Joerg Vehlewald, cytowany przez "Deutsche Welle", nazywa nowe przepisy "bezwstydną ingerencją w wolność mediów".

"Partia rządząca PiS (Prawo i Sprawiedliwość) chce po podporządkowaniu sobie stacji rządowej TVP zatroszczyć się o to, aby kilkadziesiąt milionów Polaków znalazło przymusowo na swoich pilotach kanały TVP na pierwszych miejscach. Celem jest zapewnienie rządowej propagandzie jak największego zasięgu przed wyborami parlamentarnymi na jesieni" - dodaje autor w materiale opublikowanym na stronie "Bilda"

Kanały TVP na pierwszy miejscach. Eksperci: ustawa niezgodna z prawem

"Presserwis" dotarł do opinii specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Stanisława Piątka oraz prof. Piotra Bogdanowicza. Według pierwszego z nich projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej, a także z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Ustawa ma bowiem "wprowadzać rozwiązania, które w zakresie must carry (czyli obowiązkowego udostępniania kanałów przez operatorów) nie realizują celu leżącego w interesie publicznym, są nieproporcjonalne oraz nieprzejrzyste".

Według ekspertów pominięto także kwestię konsultacji projektu oraz oceny skutków wprowadzenia go w życie.

Zmianom sprzeciwiają się m.in. izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów z branży mediów i telekomunikacji.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało oświadczenie, w którym uspokaja, że "z perspektywy widza zmiana może być nieodczuwalna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
media
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Stan
rok temu
Tą ustawę przygotowały leśne dziadki których wiedza o rynku telekomunikacyjnym zatrzymała się ćwierć wieku temu i nadal są święcie przekonani że najniższy pakiet płatnej telewizji ma kilka kanałów a pakiet z 50 kanałami jest jakby luksusowi. I tak oto dzięki tym leśnym dziadkom zakonserwowana zostanie patologia polegająca na tym że w najniższym 30~40 kanałowym pakiecie nadal będzie brakowało kanałów dostępnych za darmo w telewizji naziemnej. Swoją drogą taka ustawa nie będzie przeszkodą w tym aby dostawcy płatnej telewizji zaoferowali najniższy, pięciokanałowy, odpowiednio nazwany pakiet, a pozostałe kanały TVP - również te dostępne w telewizji naziemnej - umieścili w najdroższym pakiecie...
Elektryk
rok temu
Ja tam TVP i tak mam ustawione tak by nie były obok TVN bo się boję, że dojdzie do spięcia 🤣. A tak na marginesie czy oni w tym rządzie naprawdę nie mają co robić tylko zajmują się ustawianiem kolejności kanałów w telewizorze, poważnie?
Dopytam
rok temu
Za nieoglądanie "piątki Kaczyńskiego" grozi odsiadka!?
OJciec
rok temu
"BOZE CHRON POLSKE PRZED MOIMI SYNAMI" - Rajmund Kaczynski
Zen
rok temu
Czy w niemczech są jakiekolwiek media nie niemieckie? Wątpię.
...
Następna strona