Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama: Rząd zabiega o sprowadzenie Snowdena do USA

0
Podziel się:

Barack Obama oświadczył dziś, że jego rząd wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, by sprowadzić do USA Edwarda Snowdena, który ujawnił tajny amerykański program inwigilacji elektronicznej.

Obama: Rząd zabiega o sprowadzenie Snowdena do USA
(willwhitedc/CC/Flickr)

Barack Obama oświadczył dziś, że jego rząd wykorzystuje wszelkie możliwości prawne, by sprowadzić do USA Edwarda Snowdena, który ujawnił tajny amerykański program inwigilacji elektronicznej.

Prezydent dodał, że administracja USA współpracuje w sprawie Snowdena z innymi krajami, _ by zapewnić przestrzeganie rządów prawa _.

Obama odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, czy rozmawiał z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, by nalegać na niego, żeby nie pozwolił Snowdenowi opuścić Rosji i udać się do innego kraju.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył, że decyzja o umożliwieniu Edwardowi Snowdenowi wyjazdu z Hongkongu naraziła na szwank stosunki USA-Chiny. Wyraził przekonanie, że Snowden nadal przebywa w Moskwie, dokąd przyleciał dzień wcześniej z Hongkongu, i wezwał władze rosyjskie do _ rozważenia wszelkich opcji w celu wydania Snowdena Stanom Zjednoczonym _.

Odmówił jednak sprecyzowania, jakie mogą być ewentualne konsekwencje, jeśli Moskwa odmówi. Dodał, że Stany Zjednoczone są w kontakcie z innymi krajami, przez które Edward Snowden może podróżować albo do których może chcieć się dostać.

Dziś miejsce pobytu Snowdena pozostawało niewiadomą. Najprawdopodobniej nie było go w samolocie Aerofłotu, który wystartował tego dnia do Hawany. Snowden miał zarezerwowane miejsce w tej maszynie, ale lecący nią dziennikarze nie widzieli go na pokładzie. Podobno z Hawany Snowden miał się udać do Wenezueli bądź do Ekwadoru, gdzie wystąpił o azyl. Ekwadorski minister spraw zagranicznych potwierdził, że władze rozpatrują wniosek.

W poniedziałek demaskatorski portal WikiLeaks przekazał, że Amerykanin zwrócił się o azyl również do władz islandzkich.

Edward Snowden po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _ dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Snowden pracował jako administrator systemu komputerowego dla będącej partnerem zewnętrznym NSA firmy Booz Allen Hamilton.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m274796.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/usa;licza;ze;rosja;rozpatrzy;wszelkie;opcje;co;do;wydalenia;snowdena,13,0,1332493.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja wyda Snowdena? USA na to liczą Stany Zjednoczone oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m112053.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kongres;niepewny;w;ocenie;inwigilacji,202,0,1325258.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kongres niepewny w ocenie inwigilacji Niektórzy politycy przyznają, że nie mieli pojęcia o skali tajnych programów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m220813.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/julian;assange;edward;snowden;jest;bezpieczny,240,0,1332976.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nagonka na oficera CIA. Są nowe doniesienia Edward Snowden jest zdrowy i bezpieczny - informuje założyciel WikiLeaks Julian Assange. Wcześniej były oficer CIA poprosił o azyl polityczny w Ekwadorze.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)