Notowania

obama
05.01.2015 23:43

Obama zaprosił nowego prezydenta Tunezji do Waszyngtonu

Obama zadzwonił dziś do Essebsiego i pochwalił Tunezyjczyków za zdolność do pokojowego kompromisu, którą wykazywali się podczas historycznej i trwającej cztery lata transformacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The White House / Flickr (CC 0))

Amerykański prezydent Barack Obama pogratulował dziś Bedżiemu Kaidowi Essebsiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Tunezji i zaprosił go do Białego Domu. Data wizyty nie została na razie ustalona.

Jak czytamy w komunikacie Białego Domu, Obama zadzwonił dziś do Essebsiego i pochwalił Tunezyjczyków za zdolność do _ pokojowego kompromisu _, którą wykazywali się podczas historycznej i trwającej cztery lata transformacji. Była ona następstwem rewolucji, która w 2011 roku zapoczątkowała arabską wiosnę.

Podczas rozmowy telefonicznej Obama podkreślił, że jego kraj chce _ wzmacniać i rozszerzać _ strategiczne partnerstwo z Tunezją. USA są gotowe pomóc nowemu rządowi w wysiłkach mających na celu spełnienie oczekiwań _ wszystkich Tunezyjczyków _ - podano w komunikacie.

88-letni Essebsi to polityczny weteran i szef laickiej partii Wezwanie Tunezji. W środę został zaprzysiężony na pierwszego w historii demokratycznie wybranego prezydenta Tunezji.

Pod koniec grudnia Essebsi zwyciężył w drugiej turze wyborów, zdobywając 56 proc. głosów. Podczas kampanii przedstawiał siebie jako doświadczonego technokratę, będącego w stanie przywrócić Tunezji stabilność, której kraj potrzebuje po politycznych niepokojach będących następstwem odsunięcia od władzy reżimu Zina el-Abidina Ben Alego Tunezja na początku 2011 r.

Misję sformowania nowego rządu Tunezji w poniedziałek otrzymał były minister spraw wewnętrznych Habib Essid. Zajmował on kilka stanowisk za czasów Ben Alego.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m314788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/likwidacja-wiezienia-guantanamo-obama,110,0,1636462.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Koniec Guantanamo? Wbrew Kongresowi ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/likwidacja-wiezienia-guantanamo-obama,110,0,1636462.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m312987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzmocniona;ochrona;bialego;domu;i;kolejny;incydent,91,0,1622107.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Intruz w Białym Domu. Wpadka Secret Service ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzmocniona;ochrona;bialego;domu;i;kolejny;incydent,91,0,1622107.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m303084.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bialy;dom;atakuje;samsunga;za;wykorzystanie;zdjecia;z;obama,132,0,1509764.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Biały Dom zaatakował Samsunga za... ]( http://manager.money.pl/news/artykul/bialy;dom;atakuje;samsunga;za;wykorzystanie;zdjecia;z;obama,132,0,1509764.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m85566.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;na;zakupach;w;nowojorskim;gapie,100,0,1493860.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Obama poszedł po swetry dla córek ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;na;zakupach;w;nowojorskim;gapie,100,0,1493860.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz