Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Obniżka PIT. Samorządy stracą miliardy. Miasta Platformy i gminy bogaczy najbardziej dostaną po kieszeni

251
Podziel się

PiS zabrało się za PIT. Szykuje się wielka obniżka podatku. Ludzie będą szczęśliwi, bo dostaną więcej pensji na rękę. Kwotowo najwięcej stracą Warszawa, Kraków i Wrocław. Procentowo najbardziej poszkodowane będą gminy bogaczy.

Prezydent Warszawy będzie musiał szukać ponad 400 mln zł oszczędności
Prezydent Warszawy będzie musiał szukać ponad 400 mln zł oszczędności (East News, Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
bDSxzfDp

PiS zabrał się ostatnio za obniżanie podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowa stawka PIT według planów ma spaść z 18 do 17 proc., a do tego miesięczne koszty uzyskania przychodu zwiększone zostaną z 111,25 do 250 zł. To zrekompensuje mniej zarabiającym spadek pensji netto związany z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Obniżka PIT ma zredukować roczne wpływy z tego podatku o 9,7 mld zł. To ponad 7 proc. z zaplanowanych na bieżący rok dochodów z tego podatku. Są powody do radości. Jednak nie dla samorządowców. Połowa z tego zmniejszy budżet samorządów, a nie państwa.

Gminy dostają 39,94 proc. podatku PIT osób mieszkających na ich terytorium, powiaty 10,25 proc., a województwa 1,6 proc. Razem 51,2 proc. naszego PIT trafia regularnie do samorządów. W tym roku powinno to być około 67,5 mld zł, jeśli spełnią się prognozy zapisane w ustawie budżetowej.

bDSxzfDr

Zobacz też: Obniżka PIT. "Kto nie ryzykuje, nie pije szampana"

Kto straci najwięcej? Największe wpływy z PIT miała w ubiegłym roku Warszawa, do której budżetu trafiło 5,8 mld zł z samego PIT z subwencji gminnej (4,5 mld zł) i powiatowej (1,2 mld zł). Po zmianach w podatku, 7 proc. od tej kwoty, czyli ponad 400 mln zł zniknie z budżetu.

Na kolejnych miejscach są: Kraków z 1,6 mld zł wpływów z PIT i Wrocław z 1,3 mld zł. Ubędzie im w budżetach odpowiednio około 110 i 100 mln zł. Ale nie samym PIT-em te miasta żyją.

bDSxzfDx

Dla Warszawy dochody z PIT stanowiły w ubiegłym roku "zaledwie" 7,2 proc. budżetu, dla Krakowa i Wrocławia po 7 proc. Najbardziej trzeba będzie ciąć wydatki na pomysły w rodzaju warszawskiej strefy relaksu na Placu Bankowym. Albo jak w Gliwicach (66 mln zł, czyli 5,5 proc. wpływów pochodzi z PIT) zmniejszyć 13-milionową dotację dla mistrza Polski w piłce nożnej, który zawalił w ostatnich minutach środowy rewanż z Bate Borysow i nie wejdzie do Ligi Mistrzów.

Większy problem będą miały gminy, które z PIT żyją. A to już mniejsze miejscowości, w których nie ma dużych firm i muszą liczyć głównie na zasobność portfeli mieszkańców.

bDSxzfDy

Gminy bogaczy zaboli najbardziej

Co ciekawe, najbardziej poszkodowane będą gminy bogaczy. Podwarszawski Konstancin aż 52 proc. ze swojego 167-milionowego budżetu brał w ubiegłym roku z PIT. Na szóstym miejscu najbardziej "uzależnionych" od PIT jest Podkowa Leśna pod Warszawą (42 proc. budżetu pochodzi z PIT), którą rok temu rozszyfrowaliśmy, jako miejsce zamieszkania najwięcej zarabiających Polaków. Konstancin był w tym zestawieniu na miejscu drugim.

Drugie największe straty procentowe budżetu poniesie gmina Puszczykowo pod Poznaniem. 48 proc. stanowiły wpływy z PIT. To trzynasta gmina w Polsce pod względem zamożności swoich mieszkańców.

Najmniejsze ubytki będą miały Lubaczów w woj. podkarpackim i Kleszczów w powiecie bełchatowskim. Źródłem bogactwa samorządu Kleszczowa są tereny, na których działa elektrownia i kopalnia węgla brunatnego. Budżet Lubaczowa zasila natomiast kopalnia siarki Basznia.

bDSxzfDz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSxzfDS
KOMENTARZE
(251)
sratatata
2 lata temu
cholera aż 400 mln zł. w samej W-wce, to jakby nie patrzył 400 ewentualnych nowych stref relaksu. Porażająca dyskryminacja tego uroczego i przyjaznego miasta
sara
2 lata temu
Przecież obniżka PIT dotyczyć będzie zwykłych ludzi a nie bogaczy, bogacze zapłacą do gmin tyle samo czyli zasadniczo gminy z bogaczami stracą mniej niż gminy z uboższymi mieszkańcami.
wr
2 lata temu
warto może dodać ile te miasta zarobiły dzięki wzrostowi wartości PITów w ostatnich latach 2015 - 4,2 mld; 2019 - 6,2mld
bDSxzfDT
Oszukany
2 lata temu
Obniżyć pensje urzędnikom i wszystkim zatrudnionym z tych pieniędzy i zredukować etaty. Płaczki krzykacze wykształciuchy komunistyczne zaczynają straszyć, już wiedzą skont ściągnąć kasę , a biedak niewolnik będzie im płacił.
Maciek_g
2 lata temu
Jakoś mi nie żal że Trzaskowski będzie miał 400mln mniej na promowanie LGBT+HIV.
...
Następna strona