Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

Obostrzenia uderzyły w niemiecką gospodarkę

0
Podziel się:

Obostrzenia wdrożone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa uderzyły w listopadzie w największą europejską gospodarkę - podaje Reuters, cytując niemieckie ministerstwo gospodarki.

Obostrzenia uderzyły w niemiecką gospodarkę
Obostrzenia uderzyły w niemiecką gospodarkę. Na zdjęciu kino w Stuttgarcie i napis: „Znów zamknięte. Wirus kontratakuje. Część 2: Jeden z najgorszych filmów wszechczasów ”. (PAP Codzienny, PAP, EPA)

Ożywienie w Niemczech wprawdzie zwolniło od sierpnia, ale trwało do października, podało w piątek niemieckie ministerstwo gospodarki. Obostrzenia wdrożone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa uderzyły w gospodarkę w listopadzie.

Jednak zdaniem ministerstwa, o ile obostrzenia będą ograniczone, ożywienie utrzyma się też w czwartym kwartale.

W środę rada doradców ekonomicznych niemieckiego rządu stwierdziła, że ​​gospodarka skurczy się w tym roku mniej, niż początkowo prognozowano. Do poprawy prognoz przyczyniło się odbicie w okresie wakacyjnym. Niestety, druga fala pandemii COVID-19 wpłynęła negatywnie na perspektywy wzrostu w 2021 roku.

Zobacz także: Rząd zabiera się za ważną ustawę. To może być rewolucja w polskim krajobrazie

A trzeba pamiętać, że obostrzenia w Niemczech wcale nie są drastyczne w porównaniu z niektórymi europejskimi krajami. Sklepy są tam otwarte, choć oczywiście wymagana jest w nich cały czas maseczka. Otwarta jest też większość szkół. Zamknięto za to gastronomię - to jedno z nielicznych obostrzeń ogólnokrajowych.

Rząd Niemiec w sporej części postawił m.in. na kampanie informacyjne. Obywatele często widzą i słyszą reklamy częstszego wietrzenia lub spoty zachęcające do zachowania bezpiecznego dystansu. Lockdown w Niemczech został ograniczony wyłącznie do terenów najmocniej dotkniętych wirusem.

Co ciekawe, dyskusji na temat godziny policyjnej lub po prostu znacznego ograniczenia możliwości wychodzenia z domu nie ma w Niemczech. I choć kanclerz Angela Merkel konsekwentnie powtarza, że liczba zakażeń jest zbyt duża, to wprowadzane obostrzenia nie są aż tak rygorystyczne.

W trzecim kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 4,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Jednak w porównaniu z drugim, najgorszym dla całej Europy kwartałem, który obejmował okres lockdownu, PKB wzrosło o 8,2 proc.

Jak wyglądają prognozy dla Niemiec na ten rok i kolejne lata? Według Komisji Europejskiej gospodarka naszego zachodniego sąsiada skurczy się w 2020 roku o 5,6 proc., natomiast w 2021 urośnie o 3,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)