Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obwe
02.07.2020 21:24

OBWE. Co to jest i czym się zajmuje?

OBWE to Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która zrzesza 57 państw członkowskich w tym Polskę. Jakie zadania ma OBWE i czym się zajmuje?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
OBWE. Co to takiego? Jakie ma zadania i czym się zajmuje?

OBWE czyli Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała jako jedna z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest więc organizacją regionalną, która skupia przede wszystkim państwa europejskie.

Członkami jest 57 krajów. Poza Europą do OBWE należą również Stany Zjednoczone, Kanada oraz republiki azjatyckie - Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan czy Uzbekistan.

Oprócz tego OBWE współpracuje z wieloma innymi krajami, na przykład basenu Morza Śródziemnego. Są to m.in. Algieria, Egipt czy Maroko. Do tego dochodzą Tajlandia, Korea Południowa czy Australia.

OBWE. Jakie ma zadania?

Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy na obszarze działania w trzech wymiarach bezpieczeństwa:

  • polityczno-wojskowym,
  • ludzkim,
  • gospodarczo-ekologicznym.

Decyzje w ramach OBWE podejmowane są w oparciu o zasadę konsensusu. Deklaracje i decyzje OBWE mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące. OBWE ściśle współpracuje z innymi organizacjami międzynarodowymi m.in. ONZ, Radą Europy, Unią Europejską.

Zadania OBWE. Na czym polegają?

Jeśli chodzi o wymiary działalności OBWE, to najistotniejszym wydaje się wymiar polityczno-wojskowy. Głównym celem Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa jest:

  • negocjowanie porozumień o kontroli zbrojeń, rozbrojeniu oraz o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa,
  • regularne konsultacje i współpraca w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem,
  • redukcja ryzyka powstawania konfliktów, d) monitorowanie implementacji porozumień.

Jeśli chodzi o działania OBWE w wymiarze ludzkim, to chodzi w nich przede wszystkim o prawa człowieka. Główną instytucją do tego przewidzianą jest Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, z siedzibą w Warszawie. Zwraca ono uwagę przede wszystkim na dwa aspekty:

  • wybory i wszystkie aspekty z nimi związane,
  • demokratyzacja, czyli m.in. przegląd i reforma krajowych legislacji, pomoc w budowie instytucji demokratycznych, jak np. rzecznika praw obywatelskich czy promocja społeczeństwa obywatelskiego lub działanie w zakresie wolności mediów.

W wymiarze gospodarczym natomiast państwa członkowskie OBWE rozmawiają m.in. o realizacji zobowiązań państw w wymiarze ekonomicznym, pobudzaniu dialogu gospodarczego między państwami czy zachęcaniu do współpracy z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz