Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Dmowska
|
aktualizacja

Ochrona danych w firmie, jak zrobić to profesjonalnie?

8
Podziel się:

Bezpieczeństwo danych wymaga dojrzałości. Dziś wyznaczają je usługi chmurowe. AliExpress, Virgin Mobile, a w przeszłości Facebook. Wyciek danych to poważny problem, który dotyka nie tylko największe firmy. Każdy przedsiębiorca, który dysponuje informacjami o swoich klientach, powinien o nie zadbać na serio.

Są na rynku aplikacje, dzięki którym można stworzyć szyfrowane kopie plików z komputera.
Są na rynku aplikacje, dzięki którym można stworzyć szyfrowane kopie plików z komputera. (Shutterstock.com)
bEJrxizV

Dane są cyfrową walutą. Każda firma, która buduje swój model biznesowy na zaufaniu klienta, staje się niejako agregatorem jego danych. Chodzi o takie informacje jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy czy numer karty.

Tymczasem z roku na rok rośnie liczba ataków na firmy, których celem jest właśnie wykradzenie danych. Metody cyberprzestępców są coraz bardziej wyrafinowane. Atak może przyjść pod postacią niewzbudzającego podejrzeń maila, smsa czy fałszywej strony internetowej. Wielu polskich przedsiębiorców odnotowało wzrost ryzyka związanego z przechowywaniem danych firmowych, co przełożyło się na wzrost świadomości o zagrożeniach i umożliwiło skuteczną ochronę przed cyberprzestępcami. Ochrona swojej domeny internetowej protokołem HTTPS już dawno stała się standardem. Warto odnotować, że największy polski rejestrator domen, chroni wszystkie domeny zarejestrowane i utrzymywane na serwerach DNS bezpłatnym certyfikatem SSL. Prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest ochrona danych. Jak zadbać o dane w firmie w sposób profesjonalny i skuteczny – na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy przedsiębiorca.

Są na rynku aplikacje, dzięki którym można stworzyć szyfrowane kopie plików z komputera. Dane są zabezpieczane na serwerach przy pomocy szyfrowania, co dzieje się jeszcze przed ich wysłaniem.

bEJrxizX

Jednym z przykładów takiej usługi jest Cloud Backup, wprowadzony przez firmę nazwa.pl. Usługa polega na wykonywaniu automatycznych kopii zapasowych danych z komputerów działających w systemie Windows.

- Dane są zaszyfrowane na komputerach użytkowników bezpiecznym algorytmem AES-256, chronione hasłami znanymi tylko użytkownikom komputerów i przesyłane są do bezpiecznego Data Center – tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Jedną z zalet tego rozwiązania jest automatyczne wykonywanie kopii według harmonogramów ustalonych przez użytkowników komputerów, co zwalnia ich z kłopotliwego obowiązku ręcznego kopiowania danych na dyski zewnętrzne.

- Kopiowane zgodnie z harmonogramem pliki przed wysłaniem do nazwa.pl są również kompresowane, co oszczędza miejsce na dysku sieciowym w nazwa.pl oraz obniża zużycie łącza do Internetu – wyjaśnia Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

bEJrxiAd

Taką kopię można łatwo przywrócić. Chodzi zarówno o kompletne dane, jak również pojedyncze pliki. Bez względu na to, czy pliki zostały usunięte, czy też zmodyfikowane, istnieje możliwość odtworzenia każdego pliku w dowolnej wersji za ostatnie 90 dni. Ponadto, usługa Cloud Backup zapewnia możliwość deduplikacji danych, weryfikacji poprawności wykonywanych kopii zapasowych i szyfrowania przesyłanych danych za pomocą bezpiecznych połączeń TLS. Dzięki narzędziu od firmy nazwa.pl można też uzyskać statystyki wykorzystania dysku za ostatni rok i historię wykonywanych operacji.

Co do zasady zapewnienie ochrony danych wiąże się z dużymi kosztami, jednak w przypadku Cloud Backup użytkownik otrzymuje zaawansowane narzędzie w znakomitej cenie.

Co to wszystko oznacza dla użytkowników Cloud Backup? To, że mogą zaoszczędzić czas, w każdym momencie mogą odtworzyć swoje najważniejsze dane i nie muszą obawiać się wszelakiego rodzaju ataków.

Materiał powstał przy współpracy z nazwa.pl

bEJrxiAy
KOMENTARZE
(8)
irek
2 lata temu
Ważny temat, niestety czasami bagatelizowany. A z tego Cloud Backup własnie korzystam w nazwie :)
Hehe
2 lata temu
Najlepsze z tego jest to, że "wyciek danych" dalej niczym nie jest zabezpieczony na lokalnych komputerach, zaś wszystkie dane firmy dodatkowo "bezpiecznie" lądują na komputerach innej firmy. Co zyskujemy? Nie żadne bezpieczeństwo przed wyciekiem (a wręcz przeciwnie), tylko zabezpieczenie danych (backup) przed utratą. Żadne służby już nie muszą się włamywać do nas i wielu innych firm - wystarczy, że mają jedno wejście do wszystkich "zabezpieczonych" tak firm, w centrum backupu.
suw
2 lata temu
ile za to skasowala pani redaktor
bEJrxiAz
przrdsiebiorc...
2 lata temu
mam to GŁEBOKO GDZIES. nie dam sie zwariowac
ref
2 lata temu
chmure wymyślono po to by służby specjalne nie musiały się wysilać lub kombinować jak dostać sie do sieci wewnętrznych zamkniętych