Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od marca kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim

0
Podziel się:

Nowe przepisy obejmują również dentystów, mechaników i fryzjerów.

Od marca kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim
(AlexRaths/iStockphoto)

W niedzielę weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi we wszystkich gabinetach lekarskich i stomatologicznych będą musiały znaleźć się kasy fiskalne. Dotychczas z obowiązku posiadania kas zwolnieni byli lekarze prowadzący praktyki osiągające niewielki obrót.

Dotąd kasy fiskalnej nie musieli posiadać ci lekarze, którzy przyjmowali jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, i których obrót w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 20 tys. zł. Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej byli też lekarze, którzy każde świadczenie dokumentowali fakturą, w której znalazły się dane identyfikujące odbiorcę. Dodatkowo nie mogli oni przyjąć w ciągu roku więcej niż 20 pacjentów, a liczba udzielonych im porad nie mogła przekroczyć 50.

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie z początkiem roku. Wprowadziło ono zasadę, że każda praktyka lekarska udzielająca świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - niezależnie od wielkości osiąganego obrotu - będzie musiała posiadać kasę fiskalną.

W praktyce oznacza to, że nawet niewielki obrót osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym będzie skutkować tym, że lekarz prowadzący praktykę będzie musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

Według rozporządzenia ci podatnicy, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów korzystali ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, byli z niego zwolnieni jeszcze do 28 lutego 2015 r.

Po wejściu w życie nowych przepisów kasy fiskalnej nie będą musiały posiadać tylko te praktyki lekarskie, które nie świadczą usług zdrowotnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W praktyce krąg zwolnionych z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zostanie ograniczony do lekarzy świadczących swe usługi wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub z innym podmiotem gospodarczym - ci lekarze nie rozliczają usług bezpośrednio z pacjentem.

Nowe przepisy negatywnie oceniał samorząd lekarski. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej mogą one doprowadzić do zamknięcia gabinetów przez część doświadczonych medyków, m.in. lekarzy emerytów, dla których zakup i instalacja kasy może być sporym utrudnieniem.

_ - Każdy lekarz musi bowiem wykonać szereg czynności z tym związanych, co dla lekarza seniora nie jest rzeczą łatwą. Trzeba przede wszystkim kupić kasę i już na początku trzeba wiedzieć, gdzie ją kupić i jaki rodzaj kasy wybrać. Następnie należy dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego, uważać na odpowiednie terminy, a kasę oznakować numerem ewidencyjnym. Trzeba poznać najważniejsze zalecenia związane z użytkowaniem kasy oraz dokonywać przeglądów _ - informowała rzeczniczka NIL Katarzyna Strzałkowska.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m199080.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/ile-ma-lekarz-w-portfelu-oto-raport,167,0,1700519.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ile ma lekarz w portfelu? Zobacz raport Najwyższe pensje lekarskie są w wielkopolskich szpitalach, gdzie ordynatorzy zarabiają miesięcznie 16 tys. zł brutto, podaje "Rzeczpospolita" w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/m241062.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/pacjenci-powinni-byc-niezwlocznie-informowani,13,0,1695501.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Lekarze nie mogą ukrywać złych wyników" Do rzecznika praw pacjenta napływają sygnały, że pacjenci nie są informowani o złych wynikach, nawet jeśli konieczne jest podjęcie niezwłocznego leczenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m331554.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/antykoncepcja-awaryjna-jednak-bez-recepty-w,19,0,1693203.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pigułka "dzień po" bez recepty. Od kiedy? W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej o nazwie ellaOne mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)