Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Nie tylko paszport covidowy. Od przyszłego roku będziemy mieli cyfrowe portfele

137
Podziel się

Komisja Europejska chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel. Ma on zawierać dane z naszej karty kredytowej, prawa jazdy i będzie obowiązywał na terenie całej Unii.

Nie tylko paszport covidowy. Od przyszłego roku będziemy mieli cyfrowe portfele
Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła o cyfrowych portfelach już we wrześniu ubiegłego roku. (Dogas/Euc / Zuma Press / Forum, RM, Dogas/Euc / Zuma Press / Forum)
bEqVoARN

Na paszportach covidowych się nie skończy. Komisja Europejska już zapowiedziała nową propozycję – będzie to uniwersalny, unijny system potwierdzający tożsamość.

Specjalna aplikacja ma umożliwić dostęp do różnych usług, prywatnych i publicznych, które wymagają potwierdzenia tożsamości, a korzystanie z niej, jak zapewnia Komisja Europejska, ma być nieobowiązkowe.

Jednym kliknięciem telefonie obywatele będą mogli udowodnić swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne z portfela tożsamości cyfrowej (np. prawo jazdy, dyplomy, rachunek bankowy).

bEqVoARP
Zobacz także: Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy

KE podkreśla, że unijne portfele umożliwią wszystkim obywatelom UE dostęp do usług online bez konieczności korzystania z prywatnych metod identyfikacji lub niepotrzebnego udostępniania danych osobowych. Ma to być ułatwieniem.

bEqVoARV

Duże platformy internetowe będą zobowiązane do akceptowania portfeli tożsamości cyfrowej. Będę z nich mogły korzystać też unijne przedsiębiorstwa.

- Europejska tożsamość cyfrowa pozwoli nam wykonywać te same czynności w każdym państwie członkowskim, bez dodatkowych kosztów i przeszkód. Może to być wynajem mieszkania lub otwarcie rachunku bankowego poza naszym krajem pochodzenia – objaśniała Margrethe Vestager, wiceszefowa KE.

Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) uważa jednak, że propozycja stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego tożsamość może budzić wątpliwości w niektórych krajach członkowskich.

- Wiemy wszyscy, jak spory wynikły przy okazji negocjacji dotyczących aplikacji Covid. Ostatecznie pozostawiono dużą swobodę krajom członkowskim co do postępowania. Nie przypuszczam, żeby kolejna propozycja KE przeszła bez dyskusji i sporów, zważywszy na przykład na to, że niektóre społeczeństwa są bardzo uczulone na przechowywanie danych osobowych - powiedział PAP.

bEqVoARW

Komisja Europejska chce, aby cyfrowy portfele zostały wdrożone jak najszybciej. Dlatego wezwała kraje członkowskie, aby porozumiały się w tej sprawie do września 2022 r.

O tym, że Komisja Europejska przedstawi taki projekt, szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła już we wrześniu ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVoASq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(137)
zwykły obserw...
1 tyg. temu
Apokalipsa Św. Jana... i nie nie jestem katolem ani pełowcem ani kodziarzem, skończcie z tymi durnymi podziałami. To się dzieje na naszych oczach...
Pro-fan
2 tyg. temu
Czyli paszport covidioty się przyda też do innych celów nie tylko zdrowotnych.Dla naszego dobra oczywiście.
Max
miesiąc temu
I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia.
bEqVoASr
Max
miesiąc temu
I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia. Opis naszej przyszlosci sprzed prawie 2 tysiecy lat.
KowidozaMózgu...
miesiąc temu
Najpierw fa$zystoskie kenkarty kovidowe potem cyfeowy portfel a na koncu gazowanie ludzi. Tak zawsze konczy sie socjalizm. W miedzyczasie wam wszczepią te portfele podskornie no bo chyna nie chcecie aby wam ktos ukradl waszą elektroniczną tozsamosc i was okradl i nabral kredytow. Ato wszystko dla wszego dobra zeby wam ułatwic hahahhajah
...
Następna strona