Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Odciąć Putina od pieniędzy. Ustawa sankcyjna z poparciem klubów

Podziel się:

W wystąpieniach klubowych podczas wieczornej sejmowej debaty ws. zamrażania majątków osób i podmiotów wspierających reżimy Rosji i Białorusi dominowały argumenty wskazujące na natychmiastową konieczność odcięcia reżimu Putina od pieniędzy, za które prowadzi inwazję na Ukrainę.

Odciąć Putina od pieniędzy. Ustawa sankcyjna z poparciem klubów
Polska chce odcięcia Rosji i zaostrzenia sankcji (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto, NurPhoto)

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem tzw. ustawy sankcyjnej o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę oraz reżimy Rosji i Białorusi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy handel Polski z Rosją został w całości wstrzymany? "Firmy zmieniły kanał dotarcia"

Sejmowe komisje jednomyślnie zarekomendowały w środę przyjęcie ustawy sankcyjnej. Do jej projektu wprowadzono także poprawkę zakazującą używania i propagowania symboli wspierających rosyjską inwazję na Ukrainę.

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał poseł Piotr Kaleta. Zadeklarował, że klub PiS poprze projekt ustawy sankcyjnej. "Znaleźliśmy się w takim szczególnym momencie, jeśli chodzi o byt o niepodległość naszej ojczyzny i wolność krajów europejskich" - powiedział Kaleta.

Ostra krytyka Mikkego

"Ale są ludzie, którzy z tego miejsca z mównicy sejmowej zabierają głos, a także później ten głos przenoszą w inną przestrzeń publiczną i medialną w sposób arogancki i bezczelny" - podkreślił. "Możemy odnosić wrażenie, że wspierają te osoby, które dzisiaj dokonują tak haniebnych i podłych czynów, jak mordowanie Ukraińców" - zaznaczył. Poseł PiS nawiązał do sytuacji, kiedy "poseł Janusz Korwin-Mikke spoliczkował europosła KO nazywając Michała Boniego +człowiekiem bez honoru+, a nawet +gnidą+.

"Wprawdzie nie ma teraz Korwin-Mikkego w ławach sejmowych, ale czy w ten sposób nie powinno się postąpić z nim? Tak zwyczajnie Januszowi Korwinowi-Mikke dać po prostu w pysk" - powiedział Kaleta. "W ten właśnie sposób należałoby postępować po prostu z takimi +gnidami+, które podważają to wszystko, co dzieje się na Ukrainie i podważają polską rację stanu" - podkreślił poseł PiS.

Polityczne złoto

W imieniu klubu wstąpił poseł Robert Kropiwnicki nawiązując do nazwy projektu o zamrażaniu majątków osób i podmiotów wspierających Rosję i Białoruś. "Zamrażanie to jest działanie pozorne, więc weźcie się do roboty, zróbcie coś konkretnego. Nie wykorzystujecie wojny jak polityczne złoto" - mówił Kropiwnicki.

Poseł Tomasz Trela z Lewicy podziękował za przyjęcie jego poprawki o zakazie posługiwania się znakiem "Z" - symbolem reżimu Putina".

Zwracam się do posłów Konfederacji. Jeśli wam się wymsknie pokazywanie tej +zetki+, to będziecie mieli w końcu problemy, bo te głupoty, które wygadują wielbiciele Putina przechodzą ludzkie pojęcie" - podsumował Trela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP