Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Odciski palców w dowodach osobistych. Jest projekt

35
Podziel się

Resort spraw wewnętrznych opublikował projekt, który wprowadza odciski palców do e-dowodów osobistych. Zmiany w przepisach miałyby zacząć obowiązywać od sierpnia przyszłego roku.

Odciski palców w dowodach osobistych. Jest projekt
Bez wizyty w urzędzie dowodu osobistego już nie wyrobisz (money.pl, Rafał Parczewski)
bDfVufQR

Konieczność zmian wynika z wdrożenia prawa unijnego. Regulacje te wymagają pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty. Planowana jest także poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej.

Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE. Wszystko po to, by utrudnić fałszowanie dokumentów tożsamości.

Konieczność pobrania odcisków uniemożliwi zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu – jak to było do tej pory. Przypomnijmy jednak, że podobnie wygląda sytuacja z paszportami, gdzie również zawarte są odciski palców.

bDfVufQT

Kary za podrabianie dowodów osobistych. Rząd zaostrza przepisy

Nowe dowody od sierpnia

Dzieci do 12. roku życia nie będą składały odcisków, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

Według MSWiA, zmiany te sprawią również, że dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będzie wydawany dowód ważny do 12 miesięcy.

bDfVufQZ

Według projektu nowelizacji nowe dowody w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia 2021 roku.

Jak zapewnia resort spraw wewnętrznych i administracji, dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

bDfVufRu
gospodarka
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
kbcio
4 tyg. temu
Kiedyś odciski pobierano tylko od kryminalistów, dzisiaj całe społeczeństwa muszą się upodlić
Tom
4 tyg. temu
Zawsze chciałem, żeby Mossad miał moje odciski. Hańba!
Dyzma
4 tyg. temu
Niech zaczną od odbierania telefonów w urzędach,Żeby zapisać się na odbiór dow,os, straciłem tydzień(zajęte,nikt nie odbiera,5sygnałów i cisza) dzisiaj jadę osobiście zobaczymy co mi powiedzą.
bDfVufRv
marcin g
4 tyg. temu
nie jestem kryminalista zebym dal im swoje odciski
Poznańczyk
4 tyg. temu
Totalitaryzm do 10-tej potęgi! Wszystkich chcą kontrolować. Cywilizacja zniewolenia jednostki.
Najnowsze komentarze (35)
zniewolenie
4 tyg. temu
Cos tu mi nie pasuje. Mam znajomego niemca ktory wyrabial ostatnio nowy dowod i mogl wybrac czy chce z odciskami palcow czy bez odciskow. Wybral bez odciskow i normalnie dostal dowod.
nie dajcie si...
4 tyg. temu
Zawsze będę twierdzić, że PRL to był kraj prawa, sprawiedliwości, równości obywateli i demokracji. Bez przyczyny nikomu odcisków nie pobierano, musiał się postarać. Teraz każdy jest państwu wrogiem, bo wszędzie go rejestrują na dowolne sposoby. Niedługo odcisk pośladków i narządów seksualnych będzie potrzebny, żeby w sklepie zakupy zrobić albo do autobusu wsiąść. Ale to wszystko świadczy tylko o jednym: że władza boi się obywateli, coraz większa u niej panika. Czas na zmiany i powrót do dobrego.
biznesmen P0
4 tyg. temu
ee,tam. Moje odciski policja i Interpol już mają ...
Grzegorz
4 tyg. temu
Za okupacji w niemieckich dokumentach dla Polaków też były potrzebne odciski palców. Taki niemiecki ordnung za Hitlera, za Unii Merkel i po wsze czasy - czytaj tysiącletnią UE, aż ją My, Polacy, rozwalimy, jak hitleryzm, stalinizm, komunizm itd.
Xd
4 tyg. temu
Aj , waj jak to było ............ Na sprzedaż własnych obywateli wystawić ?! To wyczyn , czy głupota !
ODCISK
4 tyg. temu
kompletna bzdura jeśli komuś te odciski mają pomóc to tylo złodziejom chodząc do knajpy pijesz piwo z kolegą wychodzisz a ze szklanki pobierają Twoje odciski , robili już to od dawna, więc teraz wszedzie trzeba się pilnować
Mateusz
4 tyg. temu
Nie mam paszportu, nie mam konta, nie mam smartfona, dowód mi się skończył z 5 lat temu. Zaginiony w systemie jestem.
Komuna i reżi...
4 tyg. temu
Odciski palców na dowodach, straż miejska ma wchodzić do domów pod pretekstem sprawdzania pieców, jakie reżimowe rozwiązania jeszcze nam narzucą
bDfVufRn
Rtv
4 tyg. temu
A jak ktoś ma kilka obywatelstwo i wszedzie odciski palcow to co czytnik pokaże. .?
yo
4 tyg. temu
Problemem nie jest prawo, lecz jego egzekucja. Co z tego, że przestępcy też zostawią swoje odciski palców skoro i tak po aresztowaniu trzeba ich będzie wypuścić z powodu... niewystarczających dowodów.
olo
4 tyg. temu
Co kilka lat wymiana dowodów. Bogata kraina...
M-59
4 tyg. temu
To świetne zabezpieczenie może wreszcie skończą się branie kredytów z banku na skradziony PESEL czy wyłudzone dane oraz ksero dowodu osobistego tylko się cieszyć z tych zabezpieczeń.
DS
4 tyg. temu
Totalitaryzm i zamordyzm dla niewolnikow.
Gosia
4 tyg. temu
Tylko wejdzie jakaś nowość i od razu.. skandal! Jak tak można!! Oszuści!! A ja się cieszę i uważam, że to super pomysł. Przynajmniej nikt nie podrobi mojego dowodu. Jak mają nas śledzić przez odcisk palca w dokumencie? Więcej informacji o sobie dajecie sami w mediach społecznościowych i telefonach. Śmieszni jesteście. Odcisk palca to nie CHIP. W paszportach też macie odciski swoich palców. I czy dzieje się przez to coś strasznego? Chyba nie....