Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Odejście z kopalni za 120 tys. zł. Tyle ma dostać górnik, który zrobi to dobrowolnie

206
Podziel się:

Wysokość odpraw dla górników, którzy zdecydują się na odejście z zawodu prawdopodobnie sięgnie 120 tys. zł netto na osobę – zdradza Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Narzeka, że rząd nie chce dać reszcie gwarancji zatrudnienia.

Odejście z kopalni za 120 tys. zł. Tyle ma dostać górnik, który zrobi to dobrowolnie
Odejście z kopalni za 120 tys. zł - tyle mają dostać górnicy, którzy sami zdecydują się na zmianę pracy. (money.pl, Dawid Lach)

– Gwarancje zatrudnienia to jedna z największych rozbieżności między związkami a rządem. My chcemy, żeby gwarancje były zapisane w ustawie. Rząd odmawia – mówił w RMF FM Dominik Kolorz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

– Mamy w zanadrzu wariant awaryjny, ale on jest "hardkorowy" - podkreślał.

Kolorz był gościem Marcina Zaborskiego w "Popołudniowej rozmowie" w RMF FM. Mówił, że ostateczny termin zamknięcia ostatniej kopalni w Polsce ustalono na 2049 rok.

Zobacz także: Rząd chce zamykać kopalnie. Znamy szczegóły

– Pakiety osłon socjalnych mamy uzgodnione. Odprawa dla górnika, który będzie chciał odejść z zawodu wyniesie najprawdopodobniej 120 tys. zł netto – zdradził Kolorz.

Dodał, że rozmowy górników z rządem toczą się "sinusoidalnie" – czyli raz po myśli związkowców, raz nie.

– To rząd nieudolną polityką klimatyczną i energetyczną doprowadza do zamknięcia branży, która zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy ludzi – powiedział Kolorz, komentując plan zamknięcia kopalń.

– Wszystkie przepisy obecne dotyczące subsydiowania węgla w zasadzie wygasły. Jedyna możliwość subsydiowania dotyczy likwidacji kopalń. A my będziemy notyfikować program, które będzie dotyczył możliwości dopłat do bezpośredniej produkcji - dodał.

– Śląsk czeka to samo, co inne regiony górnicze w Europie – kraina starych ludzi i światła gaszonego o 20 – podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(206)
gomula3
3 lata temu
Oni już raz odprawy pobrali,wracając po paru latach z powrotem.
pq17
3 lata temu
Przecież jakiś czas temu dostali po 49 tyś. odprawy za rezygnację z roboty bo mieli zamykać kopalnie. I teraz znowu? A nam psie grosze na bezrobociu.
red
3 lata temu
To już było ,,fura ,skóra i komóra '' a potem podatek następnie komornik bo nikt o tym ,,glebom'' nie powiedział -powtórka z rozrywki ! jaki gleba przed........
Patologia
3 lata temu
Oto dobroc PiS
Jaga
3 lata temu
Są firmy w tym kraju, które płacą za dobrowolne odejście podobne pieniądze. Z tą jednak ŕóżnicą, że są to przeważnie kwoty brutto, a nie netto. Poza tym są to pieniądze własne tych firm, a pracownicy je otrzymujący legitymują się min 30-letnim stażem. Na odprawy górnicze składa się cała Polska i tak dzieje się od kilkudziesięciu lat. Zlikwidować jak najszybciej ten kamień u szyi gospodarki i niech się "chopy z gruby" przekwalifikowują. Ale pierwszej kolejności pogonić związkowców z P. Dudą na czele.
...
Następna strona