Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MKS
|

Odszkodowanie za transport do Auschwitz. Deutsche Bahn i rząd w Berlinie milczą

143
Podziel się

Holender, którego rodzice zginęli w Auschwitz, domaga się odszkodowania od niemieckich kolei Deutsche Bahn za zbrodnie w czasie Trzeciej Rzeszy. Niemiecka opozycja popiera jego wniosek.

Odszkodowanie za transport do Auschwitz. Deutsche Bahn i rząd w Berlinie milczą
Auschwitz: Reichsbahn transportowała więźniów (Pixabay)
bDJxrOUR

Trzy partie opozycyjne w niemieckim Bundestagu popierają żądania dotyczące wypłaty odszkodowań za transporty do byłych niemieckich obozów zagłady. "To żenujące, że niemiecki rząd i Deutsche Bahn, uchylają się od obowiązku zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu" – powiedział szef klubu poselskiego partii Lewica Dietmar Bartsch sieci redakcji RND.

Bartsch podkreślił, że francuskie i holenderskie koleje wypłacają zadośćuczynienia tym, którzy byli deportowani w wagonach do obozów zagłady. "Fakt, że niemiecki rząd i kolej jeszcze tego nie robią, sprawia, że jako Niemiec muszę się za to wstydzić" – dodał polityk.

bDJxrOUT

Ofiary płaciły za transport

Wiceszef klubu poselskiego Zielonych Konstantin von Notz zaznaczył w rozmowie z RND: "To, że ofiary musiały za swoją deportację płacić, było szczególną perfidią ze strony nazistowskiego państwa. Trzeba znaleźć konkretne rozwiązanie na godne uznanie i zadośćuczynienie za to bezprawie dla ocalałych".

Zobacz także: Prof. Robert Flisiak: szczepionki minimalizują zakaźność wirusa, ale jej nie eliminują

Thomas Hacker, odpowiedzialny w klubie poselskim FDP za kulturę pamięci mówi o "moralnym i historycznym obowiązku, o którym nie wolno zapomnieć". Jak zaznaczył w rozmowie z RND, w tym kontekście jego partia popiera żądania Salo Mullera dotyczące uznania bólu i cierpienia wywiezionych i deportowanych osób.

bDJxrOUZ

Ocalały z Holokaustu napisał do Merkel

Amsterdamczyk Salo Muller, którego rodzice zostali zamordowani w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, napisał w ubiegłym roku w imieniu innych holenderskich ofiar, list do kanclerz RFN Angeli Merkel. Niemcy muszą uznać swoją odpowiedzialność i wypłacić odszkodowanie ofiarom – podkreślił.

Historycy szacują, że kolej Trzeciej Rzeszy – Deutsche Reichsbahn – otrzymała za transporty holenderskich Żydów w przeliczeniu około 16 mln euro. Koszty te w dużej mierze musieli pokryć sami wywożeni.

Koncern Deutsche Bahn nie jest jednak w sensie prawnym następcą Reichsbahn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJxrOVu
Źródło:
KOMENTARZE
(143)
Leon
miesiąc temu
A gdzie odszkodpwanie dla Polskich więźniów w obozach koncentracyjnych za zniszczenie wszystkiego na terenie Polski KTO za to wszystko zapłaci
Polak Cosmopo...
miesiąc temu
Niech Niemcy i Rosja wspólnie oddadzą Polsce co zniszczyli i ukradli, niech zapłacą za okupowanie polskich ziem i wyzysk ludzi . A państwa zachodnie takie jak Francja, W. Brytania i USA za sprzedanie Polski Stalinowskiej Rosji , rządam odszkodowania od nich ponieważ przez to że nas sprzedali , dopuścili się haniebnego czynu który odbija się do dzisiaj na ludności polskiej.
Jaszczur
miesiąc temu
Może odszkodowania nie otrzymać, bo usługa została wzorowo wykonana.
bDJxrOVv
Jan
miesiąc temu
Chyba za bilet będzie musiał jeszcze zapłacić znając niemiecką skrupulatność a duża część obozów była na terenie Polski więc chyba będzie chciał też coś od kolej polskich
ip123
miesiąc temu
Zaraz Mularczyk z Nowego Sącza się odezwie?
...
Następna strona