Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Oszczędzasz energię? Zapłacisz niższy rachunek. Rząd szykuje nowe rozwiązania

627
Podziel się:

Cena prądu będzie zamrożona dla gospodarstw, które zużyją nie więcej niż 2 tys. kWh rocznie - planuje rząd. Ci, którzy ograniczą pobór, będą mogli liczyć na dodatkową 10 proc. bonifikatę - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". - Chcemy zachęcać do oszczędzania, pokazując, że to opłaca się podwójnie - mówi "DGP" osoba z rządu.

Oszczędzasz energię? Zapłacisz niższy rachunek. Rząd szykuje nowe rozwiązania
Cena prądu będzie zamrożona dla gospodarstw domowych, które zużyją nie więcej niż 2 tys. kWh rocznie (Adobe Stock, Proxima Studio)

10-proc. bonifikata na rachunku dla osób, które zmniejszą zużycie prądu o 1O proc., to jedna z propozycji szykowanych przez rząd. Cena prądu będzie zamrożona dla gospodarstw domowych, które zużyją nie więcej niż 2 tys. kWh rocznie — przewiduje jedno z planowanych rozwiązań. Ci, których zużycie będzie wyższe, będą płacili rachunki według nowych taryf, jakie zatwierdzi Urząd Regulacji Energetyki, ale — co ważne — tylko od nadwyżki powyżej 2 tys. kWh - podaje gazeta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny prądu w Polsce. Gdyby nie regulacje, byłoby jeszcze drożej

"DGP" zaznacza, że szczegółowe rozwiązania mają dodatkowo uwzględniać sytuację rodzin wielodzietnych czy odbiorców mających ogrzewanie elektryczne.

Kolejny pomysł, jak podaje gazeta, zakłada, że osoby, które zużyją co najmniej l0 proc. energii mniej niż rok wcześniej, otrzymają dodatkową l0-proc. bonifikatę. "Skąd wzięła się wartość 2 tys. kWh? Jak wynika z danych GUS, w 2020 r. przeciętnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wyniosło 1996 kWh, z czego w miastach — 1752,5 kWh, a na obszarach wiejskich — 2486,2 kWh" - czytamy w dzienniku.

Chcemy zachęcać do oszczędzania, pokazując, że to opłaca się podwójnie. Mniej zapłacimy za prąd i jeszcze dzięki temu, że oszczędzimy, będziemy mieli tańszy prąd — mówi "DGP" osoba z rządu.

Według źródeł gazety w rządzie projekt ustawy w sprawie utrzymania obecnych cen energii dla gospodarstw domowych przygotowuje resort klimatu i środowiska. W przyszłym tygodniu miałby się nim zająć rząd, a Sejm — na następnym posiedzeniu, planowanym na 28-29 września.

Firmy energetyczne wezmą na siebie część finansowanie osłon

Szykowana regulacja ma też objąć tzw. odbiorców wrażliwych, czyli np. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, kościoły czy ochotniczą straż pożarną. W tej chwili trwają analizy dotyczące mechanizmu osłon dla tej grupy - czytamy w dzienniku.

"DGP" powołując się na swoje źródła podaje, że dopłaty wyrównujące straty spółek energetycznych będą trafiać do nich, a więc gospodarstwa domowe otrzymają rachunki, które już je uwzględnią.

Według gazety, wiele wskazuje na to, że firmy energetyczne wezmą na siebie przynajmniej część finansowania osłon.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(627)
UE17
rok temu
Czy będą limity dotowanego prądu dla prosumentów którzy pobierają z sieci więcej energii niż do niej wysyłają a jeśli tak to ile będzie w takim razie kosztować tzw.magazynowanie energii el.w sieci jeśli właśnie te zabrane kilowaty za magazynowanie wypchną nas poza limint tych 2k KW!!
Tadek
rok temu
W moim domu mieszkają dwie rodziny,my z żoną i córka z rodziną,więc zużycie prawie się podwaja.W związku z tym limit też powinien być wyższy.
Pauineczka
rok temu
Mam ciepłą wodę na prąd, kuchenkę na prąd, troje dzieci jak mam oszczędzić aż tak na prądzie. Nie prać, nie gotować i nie używać ciepłej wody
Jan
rok temu
Cały czas w moim domu oszczędzaliśmy energię elektryczną. Teraz już nie ma na czym zaoszczędzić. I mam być za to ukarany. Za to że do tej pory byłem oszczędny. Mogę sobie pogratulować naiwności
Polik
rok temu
to wzieli z licznika jarka .Takie skuirety maja pomysły na wiecej ich nie stac.
...
Następna strona