Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Paczka Poczty Polskiej. Ile kosztuje i jak wysłać?

1
Podziel się:

Jak wysłać paczkę na poczcie? Poczta Polska oferuje kilka możliwości wysyłki większych przesyłek. Zobacz, jak nadać paczkę i ile to może kosztować.

Paczka pocztowa. Jak ją wysłać? Poczta Polska oferuje kilka różnych usług
Paczka pocztowa. Jak ją wysłać? Poczta Polska oferuje kilka różnych usług (Poczta Polska)

Poczta Polska oferuje trzy sposoby dostarczania paczek pocztowych. Są to następujące usługi:

 • paczka pocztowa,
 • Paczka+,
 • Pocztex.

Ceny poszczególnych usług różnią się w zależności od wielkości paczki, terminu doręczenia i sposobu nadawania.

Paczka pocztowa

To najprostsza i znana od lat forma wysyłki paczki pocztowej. Waga przesyłanego przedmiotu nie może jednak przekroczyć 10 kilogramów. Wymiary zaś nie powinny przekroczyć w sumie 300 cm (długość + obwód). Tu jednak do wyboru są dwie opcje:

 • Gabaryt A – długość = max. 60 cm, szerokość = max. 50 cm, wysokość = max. 30 cm
 • Gabaryt B – przy przekroczeniu choć jednego powyższych wymiarów, Największy wymiar nie może jednak przekroczyć 150 cm.

Klienci nadający paczkę mają do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o czas doręczenia przesyłki. Pierwsza z nich to priorytetowa. Wtedy paczka dotrze do adresata następnego dnia roboczego (o ile zostanie nadana przed 15). Przesyłka ekonomiczna to natomiast 3 dni robocze. Poczta Polska zastrzega jednak, że są do daty przewidywane, a nie gwarantowane.

Ile kosztuje paczka pocztowa? W zależności od wybranej opcji. Paczka ekonomiczna to wydatek od 13 do 25 zł (im większa i cięższa, tym droższa). Priorytetowa z kolei kosztuje od 14 do 26 złotych.

Paczka+

Paczka+ to wybór dla tych, którzy chcą mieć gwarantowaną dostawę na konkretny dzień. W ten sposób można również wysłać paczki cięższe niż 10, ale maksymalnie do 30 kg.

Gwarantowane doręczenie Paczki+ to, jak informuje Poczta Polska:

 • do drugiego dnia roboczego po dniu nadania (D+2) – dla przesyłek z usługą dodatkową Ekspres,
 • do trzeciego dnia roboczego po dniu nadania (D+3),
 • do czwartego dnia roboczego (D+4) – dla przesyłek nadanych, jako przesyłki niestandardowe.

Klienci mogą wykupić dodatkowe usługi, takie jak na przykład Ekspres, dzięki której paczka zostanie dostarczona szybciej. Można też wybrać płatność za pobraniem, usługę "ostrożnie" oraz z potwierdzeniem odbioru i sprawdzeniem zawartości.

Cena? W zależności od wagi: od 10,60 zł do 37,50 zł. Dużo tańsza jest opcja "odbioru w punkcie". Adresat musi jednak wtedy sam pofatygować się po paczkę, a nie odebrać ją od listonosza pod drzwiami.

Ceny są o złotówkę niższe, jeśli skorzystamy z aplikacji mobilnej Poczty Polskiej. Wtedy przedział cenowy waha się od 9,60 do 36,50 zł.

Pocztex. Ile kosztuje?

Pocztex to wybór dla tych, którzy chcą z jednej strony szybko dostarczyć przesyłkę odbiorcy, a z drugiej: nie chcą wychodzić z domu. Usługę można zamówić pod drzwi. Wtedy kurier przyjedzie odebrać paczkę prosto z naszego domu.

Zamówienie można złożyć telefonicznie lub przez internet, za pomocą specjalnego formularza. Do wyboru jest kilka usług, na przykład:

 • Pocztex Kurier Miejski,
 • Pocztex Kurier Krajowy,
 • Pocztex Kurier Bezpośredni,
 • Pocztex Ekspres 24,
 • Pocztex Kurier 48.

Różnią się one m.in. czasem doręczenia, ale również maksymalną dopuszczalną wagą przesyłki. Kurierem Bezpośrednim można na przykład wysyłać paczki o wadze do 100 kilogramów. Z kolei Kurier Miejski porusza się tylko w obrębie jednego miasta. Wtedy dostarczenie przesyłki może trwać kilka godzin, a odbiorca otrzyma ją nawet tego samego dnia.

Ceny? Te są ustalane indywidualnie od konkretnego przypadku. Zapłacić za usługę można gotówką oraz elektronicznie - zarówno z góry jak i po dostarczeniu przesyłki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Xxxx
4 lata temu
Zwykle od poczty dostaje awizo by osobiście paczkę lub list polecony odebrać, a tam kolejka. Ceny także wygórowane, zatem czekam aż przestaną być faworyzowani na rynku przesyłek