Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KUC
|

Państwo przejmie państwową firmę. Ile zapłaci? Tajemnica

145
Podziel się:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że państwo zamierza przejąć PGE EJ. To spółka celowa, powołana w celu przygotowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej i należąca do spółek Skarbu Państwa. Resort nie chce zdradzić, ile zapłaci za transakcję.

Państwo przejmie państwową firmę. Ile zapłaci? Tajemnica
Michał Kurtyka odpowiedział senatorowi Gawłowskiemu na pytania dotyczące przejęcia PGE EJ (Flickr)
bECpqFiZ

O sprawę podczas posiedzenia senackiej komisji zapytał ministra Michała Kurtykę jej przewodniczący Stanisław Gawłowski. W poniedziałek opublikował odpowiedź resortu na Twitterze.

Co się w niej znalazło? Szef ministerstwa potwierdził, że rzeczywiście Skarb Pańśtwa zamierza przejąć PGE EJ.

bECpqFjb

"Zachowanie kontroli nad spółką przez polski rząd zapewni bezpośrednią kontrolę nad procesem decyzyjnym programu Polskiej Energetyki Jądrowej i umożliwi pełnienie pełnienie skutecznego nadzoru właścicielskiego nad spółką realizacją inwestycje w energetykę jądrową" - napisał Kurtyka.

Zobacz także: Rząd chce zamykać kopalnie. Znamy szczegóły

Zapewnił jednocześnie, że jest to decyzja zgodna z programem polskiej energetyki jądrowej, zaktualizowanej przez rząd w październiku 2020 roku.

bECpqFjh

Resort klimatu przypomina jednocześnie, że dziś PGE EJ należy w 70 proc. do Polskiej Grupy Energetycznej, a po 10 proc. pozostałe państwowe koncerny - Enea, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Tauron Polska Energia.

Ile Skarb Państwa zapłaci za odkupienie podmiotu od... spółek Skarbu Państwa? Nie wiadomo, bo ministerstwo zapewnia, że to tajemnica.

bECpqFji

"Ze względu na fakt, iż zakup udziałów dotyczy spółek giełdowych, nie można podać kwoty zakupu przed jego oficjalnym ogłoszeniem" - informuje resort klimatu i środowiska.

- Będę dopytywać - puentuje senator Gawłowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECpqFjC
gospodarka
energetyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Atomek
8 miesięcy temu
Elektrownie jądrową budują od lat 80-tych. Ile majątków powstało za zmarnowane środki, ilu ludzi brało i bierze sowite wynagrodzenia za pracę w spółce. Tylko elektrowni nie ma i szybko nie będzie.
wciskanie
8 miesięcy temu
KITU++.... atomowego....
JKr
8 miesięcy temu
Oni już sami nie wiedzą kogo zamykają, kogo kupują. Nic nie wiedzą.
bECpqFjD
jaa
8 miesięcy temu
Regulują ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Teraz się podniecają bo odrobiły 10% strat. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
dojna zmiana
8 miesięcy temu
Już kupują sami od siebie. Liczą na podwójny zysk.
...
Następna strona