Państwo w gospodarce: coraz większe zaangażowanie rządu w politykę przemysłową

Preferencje dotyczące zaangażowania państwa w gospodarkę zmieniają się w czasie. Obecnie obserwujemy wyraźny trend zwiększania roli rządów w kształtowaniu polityki przemysłowej. Eksperci mBanku analizują to zjawisko, wskazując na rosnące poparcie społeczne dla interwencjonizmu państwowego zarówno w krajach postkomunistycznych, jak i gospodarkach rozwiniętych.

Polish Prime Minister Donald Tusk arrives for a meeting with Dutch Prime Minister Dick Schoof ahead of talks in Warsaw, Poland on July 7, 2025.mBank pyta o rolę państwa
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Robert Kędzierski

Zdaniem analityków, zwiększone zaangażowanie państwa w gospodarkę wynika z kilku kluczowych czynników. Jednym z nich jest chęć dominacji na arenie międzynarodowej, drugim - rosnące nierówności w podziale dochodów. Eksperci mBanku zauważają, że w ostatnich dekadach proces pogłębiania się nierówności przyspieszył, a rozłamy pojawiają się nawet w dotychczas homogenicznych grupach społecznych.

W raporcie podkreślono, że wyższe wykształcenie już nie gwarantuje automatycznie premii na rynku pracy - znaczące korzyści pojawiają się dopiero przy wyższych stopniach naukowych. Postęp technologiczny i międzynarodowy podział pracy tworzą zarówno wygranych, jak i przegranych, co prowadzi do polaryzacji społeczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Schengen skończy się w ciągu kilku lat". Niemcy reagują na kontrole graniczne

Skuteczność polityki przemysłowej

Analitycy wskazują, że prowadzenie efektywnej polityki przemysłowej wymaga sprawnego aparatu administracyjnego. Kraje o wyższych kompetencjach instytucjonalnych częściej sięgają po interwencje państwowe, co wydaje się logiczne - mają odpowiednie środki i możliwości.

Niepokojący jest jednak trend, że państwa o słabszych instytucjach chętniej wprowadzają elementy interwencji, które znacząco ingerują w system gospodarczy i osłabiają jego efektywność. Eksperci mBanku podkreślają, że dojrzałość aparatu administracyjnego może być warunkiem koniecznym dla skutecznej polityki przemysłowej.

W raporcie zwrócono uwagę, że wprowadzane działania interwencyjne stają się coraz bardziej skomplikowane i nakierowane na większą liczbę celów. W takich warunkach trudniej kontrolować wzajemne relacje między celami i rozliczać konkretne działania. Wężej zakrojone interwencje mają większą szansę na uzyskanie zamierzonych efektów.

Struktura gospodarki a polityka przemysłowa

Eksperci mBanku zauważają, że gospodarki ewoluowały od agrarnych do przemysłowych, a obecnie - od przemysłowych do usługowych. Digitalizacja usług sprawia, że mogą być one obiektem wymiany międzynarodowej.

Specjalizacja w kierunku usług wymaga przede wszystkim kapitału ludzkiego i silnych instytucji. Analitycy podkreślają, że nie da się zbudować bogatej gospodarki bez rozwiniętego sektora usług, który jest ściśle powiązany z systemem instytucjonalnym i fundamentami takimi jak edukacja czy finansowanie.

W kontekście wielkości przedsiębiorstw, raport wskazuje, że produktywność firm wyraźnie rośnie wraz z ich rozmiarem. Duże przedsiębiorstwa korzystają z efektów skali, są efektywniej zarządzane, mogą płacić więcej i przyciągać lepszych pracowników oraz są bardziej innowacyjne.

Eksperci zauważają jednak, że źródła wpływu na zatrudnienie różnią się w zależności od rozmiaru firmy. W przypadku małych przedsiębiorstw dominuje kreacja nowych miejsc pracy, natomiast w dużych firmach - redukcja zatrudnienia. Kluczowe wydaje się przebicie pewnego rodzaju sufitu rozwojowego przez małe firmy, co mogą wspierać odpowiednio zaprojektowane polityki publiczne.

Analitycy mBanku konkludują, że w innowacyjnej gospodarce firmy będą upadać, a wygrywa ten, kto wyłoni najbardziej obiecujące i pozwoli im rosnąć. Niekoniecznie musi to oznaczać bezpośrednie wskazywanie przez państwo, które sektory wspierać - przy dobrze zaprojektowanych instytucjach i sprzyjającym otoczeniu, perspektywiczne firmy mogą wyłonić się same.

Źródło artykułu: money.pl
Wybrane dla Ciebie
Rada Pokoju i wysoka cena. Minister odpowiada, czy Polskę na to stać
Rada Pokoju i wysoka cena. Minister odpowiada, czy Polskę na to stać
Najbardziej zakorkowane miejsca na świecie. Polskie miasto w czołówce
Najbardziej zakorkowane miejsca na świecie. Polskie miasto w czołówce
Gorąco na świecie. Złoto bije kolejne rekordy
Gorąco na świecie. Złoto bije kolejne rekordy
Rośnie napięcie wokół Grenlandii. Sekretarz skarbu USA zabiera głos
Rośnie napięcie wokół Grenlandii. Sekretarz skarbu USA zabiera głos
Boom na chińskie auta w Polsce. MON szykuje ograniczenia
Boom na chińskie auta w Polsce. MON szykuje ograniczenia
Ostrożny reset na linii Pekin-Pjongjang. Chiny odbudowują wpływy, ale ustępują pola Rosji
Ostrożny reset na linii Pekin-Pjongjang. Chiny odbudowują wpływy, ale ustępują pola Rosji
Złoto skazane na wzrost? Nie byłbym tego taki pewien [OPINIA]
Złoto skazane na wzrost? Nie byłbym tego taki pewien [OPINIA]
Media: Trump wykorzystał urząd prezydenta, by zarobić co najmniej 1,4 mld dolarów
Media: Trump wykorzystał urząd prezydenta, by zarobić co najmniej 1,4 mld dolarów
O’Leary zwołał pilną konferencję. To odpowiedź na zaczepki Elona Muska
O’Leary zwołał pilną konferencję. To odpowiedź na zaczepki Elona Muska
Odszkodowanie za opóźniony lot. Sąd Unii Europejskiej zdecydował
Odszkodowanie za opóźniony lot. Sąd Unii Europejskiej zdecydował
Polacy palą w starych piecach. Barierą są pieniądze
Polacy palą w starych piecach. Barierą są pieniądze
Kontrowersyjna umowa uratuje europejską branżę motoryzacyjną?
Kontrowersyjna umowa uratuje europejską branżę motoryzacyjną?