Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Państwowy operator ma kłopoty ze skarbówką. Wykazał straty

6
Podziel się:

Państwowy operator telekomunikacyjny, Exatel, w swoim sprawozdaniu za rok 2022 wykazał straty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Główną przyczyną są roszczenia ze strony urzędu skarbowego, które dotyczą podatku VAT - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Państwowy operator ma kłopoty ze skarbówką. Wykazał straty
Państwowy operator telekomunikacyjny, Exatel wykazał straty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych (Adobe Stock)

Exatel, który podlega ministrowi aktywów państwowych, w 2022 roku osiągnął przychód na poziomie 342 milionów złotych. Jest to wynik o 7 procent niższy w porównaniu do roku poprzedniego - czytamy w dzienniku.

Telekom, którego dyrektorem jest Nikodem Bończa Tomaszewski, znany ostatnio z partnerstwa z Play oraz ambicji pełnienia roli operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa dla państwa, tłumaczy spadek przychodów zmniejszeniem stawek w rozliczeniach międzyoperatorskich, zwłaszcza w obszarze usług głosowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes PiS: program wyborczy po wakacjach. Prof. Orłowski: nie spodziewam się niczego nowego

W 2022 roku również najwięksi operatorzy detaliczni, w tym operatorzy komórkowi, zanotowali spadek wpływów z hurtowych rozliczeń międzyoperatorskich. Jest to efekt decyzji Komisji Europejskiej, która obowiązuje również w Polsce - przypomina "Rzeczpospolita".

Jednak jak informuje dziennik, marża brutto na sprzedaży Exatela poprawiła się o 1,4 punktu procentowego, osiągając poziom 13,9 procent. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 47,5 miliona złotych, co oznacza wzrost o około 2 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Ale wynik netto Exatela za rok 2022 to ponad 49 milionów złotych straty. Z treści sprawozdania złożonego w Krajowym Rejestrze Sądowym, do którego dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że urząd kontroli skarbowej dopatrzył się u niej nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT w minionych latach. W związku z tym wyniki ubiegłego roku obciążyła rezerwa na 51,2 miliona złotych.

Mniejszy niż w roku ubiegłym wynik brutto i netto Spółki wynika z zawiązania rezerwy w związku z decyzją pierwszej instancji Urzędu Kontroli Skarbowej za lata 2017-2018 o dodatkowym podatku VAT, sankcji i odsetkach o łącznej wysokości 51,2 mln PLN. Exatel złożył odwołanie od tej decyzji i oczekuje na decyzję drugiej instancji - czytamy w raporcie, którego treść publikuje dziennik.

Dokument precyzuje, że "spółka jest w sporze z Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach w zakresie prawidłowości odliczeń VAT w okresie styczeń 2017 – luty 2018 r.". Nie podano jednak, na czym konkretnie polega decyzja UKS.

Wzrost wydatków na pensje i marketing

Jak informuje dziennik, państwowa spółka zwiększyła natomiast wydatki na wynagrodzenia, które wyniosły 83 miliony złotych, czyli o 7,3 procent więcej niż w 2021 roku (zatrudniono więcej osób w dziale badań i rozwoju), oraz na energię, na którą przeznaczono 15,3 miliona złotych (wzrost o 34,7 procent).

Exatel w swoim sprawozdaniu podał również, że na działania public relations wydał w ubiegłym roku 1,36 miliona złotych, a na zewnętrzne usługi doradcze i prawne 2,07 miliona złotych.

Rezerwa na roszczenie urzędu skarbowego sprawiła, że telekom nie zrealizował większości założeń planu finansowego na 2022 rok. O ile udało mu się z nawiązką wypełnić plan co do przychodów (zakładano 326 milionów złotych) i kosztów, to wyniki: operacyjny, EBITDA i wynik netto mocno od planu odbiegają - informuje "Rz".

Operator od kilku lat stara się zwiększyć skalę działalności prowadzonej dla państwowych agend. Wiąże duże nadzieje z nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
nick
3 miesiące temu
Spółka działa od 2004 roku, nic dziwnego, że PO nie dotrzymała słowa i stała się partią polityczną, dla kolegów partyjnych zawsze się znajdzie spółka w całości, lub z udziałami skarbu państwa... Wystarczyło dotrzymać słowa i nie byłoby tematu...
Wybornik Kope...
3 miesiące temu
Sasinatel? Pierwsze słyszę.
Drumdrum
3 miesiące temu
Co to za firma ten EXATEL? To jakiś sztuczny twór.Tyle lat żyję ale o takiej firmie pierwszy raz słyszę. Kto ją założył i kiedy? .Może to jakaś polityczna przybudówka?.
Prezydent2025
3 miesiące temu
Państwowa spółka potknęła się o państwowe przepisy. A co ma powiedzieć jednoosobowy przedsiębiorca ?
Łoją nas
3 miesiące temu
Co tam ze spółka nie płaci vatu.najwazniejsze ze prezes i zarzad doja miliony