Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Paszport przez Internet - jest podpis prezydenta. Nowe przepisy jeszcze w tym roku

86
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dokumentach paszportowych, która zakłada utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i uruchomienie w związku z tym nowych e-usług - poinformowała w Kancelaria Prezydenta RP. To oznacza, że nie trzeba będzie wypełniać papierowego wniosku o wydanie paszportu.

Paszport przez Internet - jest podpis prezydenta. Nowe przepisy jeszcze w tym roku
Będą zmiany w paszportach. Chodzi m.in. o rezygnację z papierowego wniosku o jego wydanie. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Podpisana przez prezydenta Dudę ustawa o dokumentach paszportowych uchyli obecnie obowiązującą regulację z 2006 r. Wśród głównych zmian jest utworzenie elektronicznego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje. Nowy rejestr ma być komponentem Systemu Rejestrów Państwowych, który obecnie łączy sześć baz m.in. dowodów osobistych, stanu cywilnego, danych kontaktowych czy PESEL.

Budowa nowego rejestru sprawi m.in., że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po zmianach wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy, a obywatel będzie się podpisywał cyfrowo. Uruchomione zostaną także nowe usługi elektroniczne, takie jak możliwość sprawdzenia ważności paszportu czy unieważnienie dokumentu po utraceniu go przez posiadacza.

Sejm uchwalił ustawę 13 stycznia, a 27 stycznia rozpatrzył poprawki wniesione do niej przez Senat. Prezydent podpisał ją 1 lutego. Nowe przepisy wejdą w życie 27 marca.

Zobacz także: Jedyne takie przejście graniczne w UE

Zmiany w paszportach od 27 marca 2022 r.

Po zmianach obywatel ponadto otrzymywać będzie powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. Rodzice będą mogli też złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia (proponowane przepisy obniżą z 13 do 12 lat granicę wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem).

Ustawa uszczegóławia także kwestie związane z książeczką paszportową – jej budowy i zakresu danych. Na celu ma również usystematyzowanie opłat za paszport. W ocenie skutków regulacji projektu ustawy napisano, że przewiduje się m.in. zastąpienie rozbudowanego systemu ulg liczonych od wysokości opłat - konkretnymi kwotami, które znajdą się w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

MSWiA zaproponowało też w ustawie zmiany dotyczące drugich paszportów, w tym uproszczenie procedury ubiegania się o takie dokumenty. Polegać ono będzie na pominięciu wydawania decyzji w tej sprawie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji – rozpocznie się ona bezpośrednio u wojewody lub konsula. Wydłużony zostanie też okres ważności takich paszportów z dwu do trzech lat.

Skrócony zostanie również przebieg postępowań w sprawach odmowy wydania i unieważnienia dokumentu paszportowego na wniosek np. sądu czy prokuratora. Od decyzji wydanej w tej sprawie nie będzie przysługiwało odwołanie, tylko prawo do skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
Wiktoria11
2 lata temu
Ludzie jade do Rosji!!!:)
Mateusz 86
2 lata temu
Nie wiem o co tutaj chodzi, ale składałem wniosek w kwietniu tego roku, I musiałem mieć pobrane odciski palców, więc jak do cholera może być możliwość przez internet ;)
Katina26
2 lata temu
Cześć a wiecie może gdzie można dostać wniosek o paszport w Warszawie? Próbowałam w dwóch urzędach I naprawdę nie byłam w stanie uzyskać wniosku może wiecie jak zdobyć ? Bardzo proszę o odpowiedź
Zniesmaczony
2 lata temu
Pióro gryzy się cieszą bo nie muszą pracować byłam dzisiaj w biurze paszportowym w Ostrowie Wielkopolskim pani miała problem z wydaniem wniosku na paszport bo rozmawiała z kolegą a jedna petentów przyjmowała. I zapisów nie przyjmują do maja nie rozumiem kiedyś się szło zostawiało wniosek i czekanie na paszport a teraz urlop mam brać i podporządkować do urzędnika chore to jest.
Aga
2 lata temu
Złożenie wniosku pasportowego przez internet miało być możliwe od 27 marca 2022 r. - mamy dziś 10 kwietnia 2022 r., a system nadal nie działa.... Czyli klasyka w wykonaniu pisu. Mało tego: na stronie (pisowskiego) wojewody łódzkiego jest podane, że przez internet można zamówić wizytę w urzędzie paszportowym: niestety, system przewiduje możliwość zaklepania kolejki jedynie na miesiąc do przodu, a wszystkie terminy do 12 maja są zajęte.... Czyli też nie działa... PORAŻKA!!!!
...
Następna strona