Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pensja minimalna w górę. Morawiecki: "Chcemy budować państwo dobrobytu"

759
Podziel się:

Mateusz Morawiecki określił decyzję o podwyższeniu pensji minimalnej jako "ambitną". Premier uważa, że jest to konieczne działanie, aby Polska mogła stać się w przyszłości państwem dobrobytu. Jego zdaniem już wcześniej przygotowano ulgi dla przedsiębiorców, dlatego poradzą sobie z podwyżką pensji.

Mateusz Morawiecki wierzy, że programy rządu dla przedsiębiorców pozwolą im poradzić sobie z podwyżką płacy minimalnej
Mateusz Morawiecki wierzy, że programy rządu dla przedsiębiorców pozwolą im poradzić sobie z podwyżką płacy minimalnej (PAP, PAP/Andrzej Grygiel)

Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że Polska musi zamknąć rozdział "pt. kraj niskich pensji i taniej siły roboczej". Stąd decyzja Prawa i Sprawiedliwości, aby podwyższyć pensję minimalną – docelowo do 4 tys. złotych w 2023 roku.

Premier w argumentacji powoływał się m.in. na okres transformacji w Czechach, na Słowacji czy na Węgrzech, gdzie, w jego ocenie, płace rosły szybciej niż w Polsce. Jego zdaniem to była "pułapka", przez którą Polska zmaga się dzisiaj z wieloma problemami społecznymi, np. z  emigracją.

Przypomniał też, że w latach 70. i 80. państwa zachodnie ustanawiały pensję minimalną na poziomie 50-60 proc. średniej krajowej. Morawiecki ocenił, że ta decyzja pomogła im w zniwelowaniu nierówności ekonomicznych i budowie tzw. klasy średniej.

Zobacz także: Zobacz także: Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

Morawiecki powiedział, że "ma świadomość", że podwyższenie płacy minimalnej może "wywołać komentarze w środowisku przedsiębiorców". Przypomniał przy tym, m.in. o tym, że rząd obniżył CIT i stawkę ZUS dla najmniejszych firm, a także że obniżył o 40 proc. liczbę kontroli skarbowychspółkach.

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, Morawiecki chciałby kolejnych ustaw ułatwiających funkcjonowanie polskim przedsiębiorcom, m.in. podwyższenie ryczałtu dla małych firm do 2 mln euro, co zostało zapowiedziane na konwencji PiS-u w Lublinie.

Premier wskazał, że w "najlepszym interesie" przedsiębiorstw jest stworzenie w Polsce "zaawansowanej technologicznie gospodarki wysokich pensji". Polityk ocenił też, że jego ugrupowanie ma wiele pomysłów, aby przyspieszyć "skok technologiczny". Jednak nie wskazał jakie – ocenił tylko, że "nierozerwalnie związana" jest z tym podwyżka pensji minimalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(759)
Kajetan
3 lata temu
Nic dodać nic ujać do słów premiera
Wyborca
3 lata temu
Pamiętajcie - 13 października TylkoPiS!!!!
Anonimowy
3 lata temu
Takie słowa, takie działania rządu sprawiają, że ludzie zostają w tym kraju i już nie uciekają masowo jak za PO-PSL
Ja
3 lata temu
Popieram jak najbardziej Morawieckiego w tym co robi
Norman
3 lata temu
I powoli to się dzieje na naszych oczach, bo państwo dobrobytu to państwo socjalne
...
Następna strona