Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

PGE i Tauron łączą siły. Założą spółkę na rynku energii. Jest wniosek do UOKiK

1
Podziel się:

Obie spółki planują założenie firmy, która będzie działać w obszarze produkcji i obrotu energii elektrycznej. Będą także razem startować w aukcjach i ubiegać się o pozwolenia na budowę farm wiatrowych. Do UOKiK wpłynął wniosek o zgodę na koncentrację działalności obu firm w obszarze offshore.

PGE i Tauron łączą siły. Założą spółkę na rynku energii. Jest wniosek do UOKiK
PGE razem z Tauronem będą ubiegać się o kolejne pozwolenia na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Morska farma wiatrowa (Adobe Stock)

Obie firmy powołają spółkę, która będzie prowadzić działalność w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. - Wspólne przedsięwzięcie z Tauronem dotyczy współpracy w obszarze offshore - komentuje Małgorzata Babska, rzeczniczka Grupy Kapitałowej PGE.

- Będziemy wspólnie startować w aukcjach i ubiegać się o kolejne pozwolenia na wznoszenie farm wiatrowych na Bałtyku. To będą spółki celowe zawiązane z Eneą i Tauronem, które będą ubiegały się o te pozwolenia - tłumaczy rzeczniczka PGE.

Zobacz także: Orlen pod rękę z PGE wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

PGE realizuje cele zapisane w strategii

Przypomnijmy, że strategia PGE zakłada, że do 2040 roku moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE ma osiągnąć co najmniej 6,5 GW. - Zawiązujemy współpracę, wcześniej z Orsted, teraz ze spółkami skarbu państwa, aby realizować cele strategiczne zapisane w naszej strategii - informuje Małgorzata Babska.

Obecnie Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na blisko10 proc.

Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wielkości dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc., a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Manuela12.
rok temu
Spółki same próbują zaradzić kryzysowi energetycznemu ,Niestety Unia trzyma się nierealnych przepisów,które mają zniszczyć gospodarkę energetyczną.Niekompetencja rządów PIS-u grozi poważnym załamaniem gospodarczym.PIS jest na krawędzi swoich rządów.