Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

PGNiG grozi bankructwo? Dworczyk: strategiczne spółki nie będą zostawione same sobie

532
Podziel się:

Strategiczne spółki takie jak PGNiG nie zostaną pozostawione same sobie i mogą liczyć na dobrą współpracę z państwem - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas sobotniej konferencji prasowej. Minister wyraził przekonanie, że PGNiG przetrwa trudny okres w dobrej kondycji.

PGNiG grozi bankructwo? Dworczyk: strategiczne spółki nie będą zostawione same sobie
Minister Michał Dworczyk jest przekonany, że PGNiG przetrwa w dobrej kondycji. (PAP, Aleksander Koźmiński)
bFfLjsIB

Michał Dworczyk był pytany podczas konferencji, czy PGNiG grozi bankructwo i czy rząd nie obawia się, że Komisja Europejska zakwestionuje dofinansowanie tej firmy przez państwo.

Dla nas zasadniczą sprawą jest bezpieczeństwo Polaków, nie tylko bezpieczeństwo fizyczne, ale również ekonomiczne, gospodarcze. Dlatego rząd podejmuje szereg działań, żeby w tych trudnych czasach, gdy musimy się mierzyć z szeregiem wyzwań, z inflacją, z problemami gospodarczymi, tymi wszystkimi konsekwencjami, które wywołała pandemia, niwelować te problemy - powiedział Dworczyk.

Wskazał, że do takich działań należy obniżanie cen gazu, zwłaszcza dla odbiorców indywidualnych.

bFfLjsID

"Jestem przekonany, że nasza strategiczna spółka, bo o niej mówimy, o PGNiG, przetrwa ten okres w dobrej kondycji, że będzie musiała zmierzyć się z tymi wyzwaniami i na pewno nie zostanie pozostawiona sama sobie. Z punktu widzenia nie tylko rządu, ale całej Polski jest szalenie istotne, żeby takie strategiczne spółki mogły liczyć w tego rodzaju sytuacjach, w jakiej się znajdujemy, na dobrą współpracę z państwem" - podkreślił.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Ustawa gazowa

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku sprzedawcy z urzędu rekompensata to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

bFfLjsIJ

Ustawa wprowadza możliwość przeznaczenia środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na udzielanie pożyczek sprzedawcy z urzędu gazu, dla zdobycia środków na zagwarantowanie ciągłości świadczenia usług odbiorcom w gospodarstwie domowym, a przedsiębiorcy realizującemu w 2021 r. obowiązek obliga giełdowego na potrzeby zakupu i rozliczenia zobowiązań związanych z zakupem gazu i jego rozliczeniem, usług przesyłania i dystrybucji usług dystrybucji, usług regazyfikacji i magazynowania. Łączna kwota należności z tytułu kapitału pożyczek nie będzie mogła w przekroczyć 20 mld zł.

Dodatkowo gwarancjami Skarbu Państwa objęte zostaną w 100 proc. kredyty zaciągane i obligacje emitowane przez sprzedawcę z urzędu i przedsiębiorstwo realizujące obligo giełdowe na potrzeby obrotu gazem. Gwarancje mają obowiązywać do 1 stycznia 2026 r. W sumie te gwarancje mogą sięgnąć 30 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfLjsJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(532)
sdf
1 tyg. temu
Ale na marmury i inne bzdury stać w tej firmie.
eMCe
1 tyg. temu
PiSowskie zarządzanie wykończyło nawet gazowego monopolistę. Nie ma takiej rzeczy której ci nieudacznicy nie załatwią. Dać tym baranom np jakiś groźny wulkan pod zarządzanie to go tak spierniczą, że przestanie działać. Jakiś pożytek będzie
Adam N 1973
1 tyg. temu
Ta niekorzystna rozgrywka z Gazpromem co do kontraktów to z jednej strony skutek tego że PiS chce nas uniezależnić od gazu z Rosji. Ale jest jeszcze coś, czym PiS się nie chwali żeby nie rozsierdzać Polaków. Tyle że w tym temacie robi to samo co poprzednie rządy, czy to PO-PSL, czy SLD, czy AWS-UW. Mianowicie dba o interesy Ukrainy. Myśleli że jeśli rozwiążą kontrakt długoterminowy z Gazpromem, to przysłużą się Ukrainie, bo Gazprom po utracie kontraktu z Polską zaproponuje Ukraińcom korzystniejsze warunki
bFfLjsJf
Śniegowy
1 tyg. temu
Czyli dodruk i inflacja. Rząd gwarantuje coś niemożliwego do spłaty (niższe ceny na kredyt-obligacje i gwarancje kredytów niemożliwych do spłaty).
tentegoten197...
1 tyg. temu
Szczególnie,że to gniazdko dla rodziny pisowskiej.
...
Następna strona