Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

PGNiG wygrywa z Gazpromem. "Wyrok się uprawomocnił"

Podziel się:

Gazprom nie może już kwestionować korzystnego dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyroku Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie w sprawie cen gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowało w poniedziałek PGNiG. Wyrok się uprawomocnił i tym samym rosyjski koncern nie może już go w żaden sposób kwestionować.

PGNiG wygrywa z Gazpromem. "Wyrok się uprawomocnił"
PGNiG wygrywa z Gazpromem w arbitrażu (Adobe Stock, Robson90)

W 2020 roku PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem. Poszło o zmiany cen gazu w kontrakcie jamalskim z listopada 2014 roku. Choć rosyjski koncern złożył skargę do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, to ten jednak uznał ją za bezzasadną. Ostatnią deską ratunku dla Rosjan pozostawało odwołanie do szwedzkiego Sądu Najwyższego.

Gazprom nie skorzystał z możliwości

Gazprom nie złożył skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie oddalającego skargę o uchylenie wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z 30 marca 2020 r. Wyrok Sądu Apelacyjnego z 9 marca 2022 r. jest prawomocny - informuje PGNiG w komunikacie.

Tym samym zakończyła się prawna batalia w tej sprawie. Spółka w komunikacie przypomina cały przebieg zdarzenia. W listopadzie 2014 roku doszło do zmian w cenniku dostaw gazu. Wobec braku możliwości porozumienia, w maju 2015 roku PGNiG zwróciło się z wnioskiem do arbitrażu, a w lutym 2016 roku - złożyło w tej sprawie pozew.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin przygotował się do wojny. Wywołał kryzys energetyczny

Trybunał przychylił się do uwag polskiej spółki i w marcu 2020 roku wydał orzeczenie zmieniające formuła ustalania ceny kupna-sprzedaży gazu w kontrakcie jamalskim. To nie spodobało się Gazpromowi, który w czerwcu 2020 roku złożył skargę o uchylenie wyroku. W marcu 2022 roku Sąd Apelacyjny uznał ją za bezzasadną.

PGNiG otrzymało ogromne pieniądze

W wyniku wejścia w życie wyroku Trybunału Arbitrażowego PGNiG otrzymało od Gazpromu 1,5 mld dolarów. Jak informuje spółka, środki te przeznaczyła na działania "wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne Polski". Posłużyły one głównie celowi dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP