Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGZ dostarczy wojsku 820 pocisków. MON zapłaci 25 mln zł

74
Podziel się:

Zakłady Mesko, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, uzyskały zamówienie na dostawy dla Sił Zbrojnych RP 820 pocisków rakietowych Feniks. MON zapłaci za nie ok. 25 mln zł.

Polskie wojsko dostanie 820 pocisków rakietowych. Wyprodukuje je Polska Grupa Zbrojeniowa
Polskie wojsko dostanie 820 pocisków rakietowych. Wyprodukuje je Polska Grupa Zbrojeniowa (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

- Zamówienie to potwierdza zdolności Mesko do dostawy wojsku nowoczesnych rozwiązań. To pierwszy etap zamówień kierowanych do zakładu w sprawie wyposażenia Sił Zbrojnych RP w te pociski, które mają niemal dwa razy większy zasięg od obecnie używanych - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Pociski Feniks wyposażone w głowicę odłamkowo-burzącą mają donośność przekraczającą 40 km. Spełniają one wszystkie wymagania Sił Zbrojnych RP w zakresie bezpieczeństwa, wytrzymałości, funkcjonowania i skupienia.

Pozyskane pociski mogą być stosowane w wyrzutniach WR-40 "Langusta", RM-70 i BM-21.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Technika rakietowa jest jednym z segmentów, które są bardzo ważne dla PGZ. Chcemy rozwijać te kompetencje, alokując znaczącą część projektów właśnie tutaj, w Mesko - podkreślił prezes PGZ Witold Słowik.

- Jednym z naszych najważniejszych, strategicznych projektów rozwojowych jest inwestycja w zakłady w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach w celu stworzenia centrum produkcyjnego w zakresie amunicji mało-, średnio- i wielkokalibrowej oraz prochów wielobazowych - dodał Słowik.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie.

Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(74)
Pol
3 lata temu
A czy aby juz w polsce wytwarzamy proch bo jeszcze chwile temu nie
Najlepiej
3 lata temu
rozdać na pińset+
Tiki2
3 lata temu
Jaki jest strategiczny cel posiadania niekierowanego pocisku rakietowego o zasięgu 40km? Tylko okupuje miejsce na wyrzutni I marnotrawi fundusze. W zasadzie to inwestowanie w rakiety inne niż manewrujące pociski z układami sterowania lub rozpoznawania celów. Dodatkowo zasięg 40km równy w zasadzie zasięgowi artylerii klasycznej np. Kraba. Coś co nie niszczy rakiet, samolotów, czołgów, okrętów jest raczej mało użyteczne na terenie własnego kraju.
ddd
3 lata temu
a co ma kub do tego zamowienia ? autor nie ma pojecia o czym pisal ?
Twój nick
3 lata temu
Misio załatwiłby taniej! Za 25 zeta na odpustowym straganie
...
Następna strona