Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Piątka Kaczyńskiego. Agencja Fitch ostrzega przed dużym wzrostem deficytu finansów

26
Podziel się:

Nowy pakiet fiskalny ogłoszony PiS grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. - ostrzega agencja ratingowa Fitch. Dla porównania skala tego deficytu w 2018 r. jest szacowana na 2018 r. 0,5 proc. PKB.

Fitch ocenia, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane.
Fitch ocenia, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane. (flickr.com, Gideon Benari)

Według agencji Fitch wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB Polski będzie "umiarkowany".

Fitch podkreśla, że nowy pakiet stymulujący gospodarkę w 2019 r. będzie miał jeszcze niewielki wpływ na deficyt, przypomina jednak o znaczeniu trajektorii średniookresowej, w szczególności ze względu na to, że kończą się pozytywne efekty silnego wzrostu gospodarczego.

Zobacz także: Wideo: budżet 2019. "13 państw Europy ma nadwyżkę, a my?"

Fitch zwraca uwagę na stosunkowo szybkie spowolnienie wzrostu gospodarczego, z najwyższego poziomu w cyklu w wysokości 5,1 proc. w 2018 r. do 3,8 proc. w 2019 r. zgodnie z rządowymi założeniami do budżetu 2019 oraz 3 proc. w 2020 r.

"Uważamy, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane, a najbardziej bezpośrednio skorzysta na nich konsumpcja gospodarstw domowych" - ocenia Fitch.

Inne potencjalne źródła finansowania w 2019 r. według agencji obejmują wpłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego, choć nie została ona zaplanowana w budżecie państwa oraz z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który odnotował nadwyżkę w 2018 r.

"W przypadku braku rozwiązań kompensujących i przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów, istnieje ryzyko, że deficyt w 2020 r. będzie zbliżał się do progu 3 proc. PKB dotyczącego procedury nadmiernego deficytu" - ostrzega Fitch.

Agencja zwraca przy tym uwagę, że w ostatnich latach wyniki w zakresie deficytu okazywały się lepsze niż rządowe plany - w 2018 r. wyniósł on 0,5 proc. PKB wobec pierwotnego planu wynoszącego 2 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(26)
Ja
5 lata temu
Ludzie sami wnioski wyciagajcie nie patrząc na afery bo one zawsze będą . Po rządziło 8 lat i co ? Kradli nic nie dali gospodarka słabo stała PiS jeszcze nie rządzi jednej kadencji a dużo zrobiło dobrego po rozdaniu 500 plus miała nasza gospodarka się stoczyć na dni a tak mam 5 procentowy wzrost gospodarczy
ytyuytryuyr
5 lata temu
ereytiyriutugjt
eggget
5 lata temu
etytyetyt
Mirek
5 lata temu
Panie premierze aco z niepełnosprawnymi mam stopień umiarkowany i otrzymuje 637 zl niech pan powie jak z tego zyc wszystkim pan daje o o takich ludziach pan zapomnial to tez sa wyborcy ich głos tez sie bedzie liczyl bo jest to grupa ktora tez pracowała a yeraz z roznych przyczn zdrowotnych nie moze i stała si3 zdnia na dzień osoba niepelnosprawna i jest zdana tylko na opieke spoleczna ktora placi zasilek staly w wysokosci 637 zl
Obywatel Pols...
5 lata temu
Za cos trzeba glosy wyborcze kupic Zenujaca jest polityka Do roboty sie wziac a nie wyciagac rece po zapomogi !
...
Następna strona