Notowania

Piątka Kaczyńskiego. Agencja Fitch ostrzega przed dużym wzrostem deficytu finansów

Nowy pakiet fiskalny ogłoszony PiS grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. - ostrzega agencja ratingowa Fitch. Dla porównania skala tego deficytu w 2018 r. jest szacowana na 2018 r. 0,5 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Fitch ocenia, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane. (Fot: Gideon Benari)

Według agencji Fitch wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB Polski będzie "umiarkowany".

Fitch podkreśla, że nowy pakiet stymulujący gospodarkę w 2019 r. będzie miał jeszcze niewielki wpływ na deficyt, przypomina jednak o znaczeniu trajektorii średniookresowej, w szczególności ze względu na to, że kończą się pozytywne efekty silnego wzrostu gospodarczego.

Wideo: budżet 2019. "13 państw Europy ma nadwyżkę, a my?"

Fitch zwraca uwagę na stosunkowo szybkie spowolnienie wzrostu gospodarczego, z najwyższego poziomu w cyklu w wysokości 5,1 proc. w 2018 r. do 3,8 proc. w 2019 r. zgodnie z rządowymi założeniami do budżetu 2019 oraz 3 proc. w 2020 r.

"Uważamy, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane, a najbardziej bezpośrednio skorzysta na nich konsumpcja gospodarstw domowych" - ocenia Fitch.

Młodzi przedsiębiorcy (a zatem również samozatrudnieni) na zwolnienie z PIT liczyć nie będą mogli
Zerowy PIT dla młodych. Przedsiębiorcy jedynym wyjątkiem

Inne potencjalne źródła finansowania w 2019 r. według agencji obejmują wpłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego, choć nie została ona zaplanowana w budżecie państwa oraz z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który odnotował nadwyżkę w 2018 r.

"W przypadku braku rozwiązań kompensujących i przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów, istnieje ryzyko, że deficyt w 2020 r. będzie zbliżał się do progu 3 proc. PKB dotyczącego procedury nadmiernego deficytu" - ostrzega Fitch.

Agencja zwraca przy tym uwagę, że w ostatnich latach wyniki w zakresie deficytu okazywały się lepsze niż rządowe plany - w 2018 r. wyniósł on 0,5 proc. PKB wobec pierwotnego planu wynoszącego 2 proc. PKB.

5 marca rząd ma przedstawić harmonogram realizacji obietnic na 2019 rok.
Reforma PIT da mniej, niż wyniesie składka w PPK. Pocieszenie? Środki w PPK są w całości prywatne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: deficyt finansów publicznych, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2019

markTotalniacy POlecieli już do Fitcha, żeby ten skrytykował rozszerzenie 500+?. Gdyby ekonomia tak działała , jak chciałby Fitch i Platforma , dzisiaj … Czytaj całość

04-03-2019

ZUZAZ tych pisoskich obietnic,nie bedzie nic dobrego dla Polski.Dla Kaczynskiego to przetrwanie i bardziej zdemolowanie Polski.Ludzie nie wiezcie temu … Czytaj całość

04-03-2019

uiopPIS (patologia i szmal).

Rozwiń komentarze (26)