Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pieniądze na karcie podarunkowej. Sąd uznał, że nie powinny przepadać

3
Podziel się:

Data ważności pieniędzy z karty podarunkowej jest niezgodna z dobrym obyczajem, o czym orzekł Sąd Rejonowy w Słupsku. W ocenie organu są to klauzule niedozwolone i pomijające interes konsumenta.

Karty podarunkowe nie mogą mieć daty ważności (zdj. ilustracyjne).
Karty podarunkowe nie mogą mieć daty ważności (zdj. ilustracyjne). (Getty Images, ullstein bild Dtl)

Sąd Rejonowy w Słupsku uznał, że terminowa ważność pieniędzy na kartach podarunkowych jest klauzulą niedozwoloną - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", który informuje o sprawie. Sędziowie wskazali, że takie zapisy pomijają interes konsumenta i są niezgodne z dobrymi obyczajami.

Sprawa dotyczyła karty podarunkowej sieci Empik. Do "DGP" zgłosił się czytelnik, który nabył takową kartę o wartości 100 złotych w grudniu 2016 roku o rocznym terminie ważności. Pech chciał, że ją zgubił, a do sieci o ponowną aktywację zgłosił się w grudniu 2018 roku.

Sieć odmówiła i powołała się na regulamin, zgodnie z którym klient miał rok na wykorzystanie zebranych na niej środków. Nic nie pomogła próba odzyskania przez czytelnika 100 złotych - tutaj także spotkał się z odmową firmy.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd chce nacjonalizować biznes? Prezes PFR odpowiada

Czytelnik zatem swoich praw postanowił dochodzić przed sądem, gdzie domagał się od Empiku 100 złotych wraz z odsetkami. Sędziom wytłumaczył, że brak zapisów w regulaminie, które nakazywały zwrot pieniędzy po niewykorzystaniu karty w terminie, mogą być uznane za klauzule abuzywne.

Natomiast Empik udowadniał, że w Polsce nie jest uregulowana prawnie minimalna długość ważności takowej karty. Ponadto, zdaniem sieci, nie musi ona zwracać pieniędzy na nich pozostałych, ponieważ nie jest ona elektronicznym środkiem płatniczym.

Sąd ostatecznie przyznał rację czytelnikowi. Orzeczenie jednak zapadło w pierwszej instancji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
pablo
3 lata temu
To w każdym sklepie prowadzącym karty podarunkowe. Mnie to spotkało w Tatuum. I nie była to karta od firmy a od syna. Dlaczego zabierają mu pieniądze? To skandal.
Felek
3 lata temu
Wpłacił 100 zł w 2016 roku, a po roku Epik uznaje, że wpłacone 100 zł jest już nic nie warte. Jakim prawem? Czy jeżeli banknot 100 zł leżałby w kopercie, to po roku nie byłby nic warty? Co za sprytna kradzież pieniędzy!!! Takie działanie EMPIK-u, to jawne oszustwo i żerowanie na klientach.
ssLokate
3 lata temu
Nie lokujcie kasy u BankSterów