Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Padła przełomowa data

28
Podziel się:

- Polskie ambicje to jest tak naprawdę rok 2039, który będzie takim rokiem przełomowym - powiedziała ministra przemysłu Marzena Czarnecka. Dodała, że data zakończenia wydobycia węgla kamiennego przewidziana w umowie społecznej, czyli 2049 r., pozostaje w mocy.

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Padła przełomowa data
Rok 2039 będzie rokiem przełomowym dla polskiego atomu (Unsplash.com, Mick Truyts)

Rok 2039 będzie rokiem przełomowym - to moment, w którym m.in. powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała TVP Info ministra przemysłu Marzena Czarnecka.

To jest związane z Polityką energetyczną Polski do 2040 r. i oczywiście jest to związane z KPEiK-em, czyli programem klimatycznym unijnym i jest to moment, kiedy powinna powstać pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie i powinna funkcjonować" - dodała.

Dopytywana o tę datę, Marzena Czarnecka doprecyzowała: 2039-2040 r.

Umowa społeczna

Z kolei odnosząc się, do zawartej w umowie społecznej między poprzednim rządem a górnikami daty odejścia od wydobywania węgla kamiennego (2049 rok), odparła, że ta data jest "w mocy".

Tak stanowi umowa społeczna, czyli umowa zawarta między górnikami, a naszymi poprzednikami i proszę pamiętać, że energia atomowa nie zastąpi w 100 proc. węgla - będzie powolne odchodzenie od surowców węglowych - powiedziała Czarnecka.

Jak zaznaczyła, na dzień dzisiejszy nie jest przewidywana zmiana w tej umowie. Jeśli chodzi o proces notyfikacji umowy społecznej w KE, to zaznaczyła, że ten proces trwa.

- UE w tej chwili analizuje wnioski, które są złożone przez polską stronę. Została wynajęta nowa kancelaria, która zajmuje się tym tematem w Brukseli i weryfikujemy wniosek, który był złożony poprzednio, ponieważ miał błędy - poinformowała.

Zaznaczyła jednak, że wniosek ten jest "tylko zmieniany", a nie wycofywany.

- Mamy nadzieję, że to się stanie w tym roku. Mam nadzieję, że to będzie czerwiec-lipiec - powiedziała pytana o to, kiedy możliwe jest uzyskanie notyfikacji KE dla umowy społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Analiza i aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) trwa w tej chwili w MKiŚ, aktualizacja programu ma nastąpić w tym roku.

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała w kwietniu PAP Biznes, że resort roboczo przyjmuje rok 2034 jako datę uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale po aktualizacji PPEJ MKiŚ będzie miał dokładniejsze dane. Obecnie w programie PPEJ znajduje się data 2033.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Olimp
2 miesiące temu
To jest Elektrownia Jądrowa. Humaniści sami. W sejmie tylko "jeden polityk" mówi "elektrownia jądrowa". Elektrownia Atomowa jest np. zapałka, zapalniczka, ognisko w lesie, piec na węgiel drzewny, palnik w piecu w łazience, palnik w kuchence gazowej w kuchni itd itd i JEST NIE DO POROWNANIA TO CO WYMIENILEM DO ELEKTROWNI JADROWEJ... Jestem pewny że 99% polityków mówiących o "elektrowni atomowej" nie odpowie na pytanie jak zbudowany jest atom ale ale spoko po co to komu. Kosciół wygrywa i wygrał z Nauką. Ps. Nie ma czegoś takiego jak węgiel kamienny. Wszystkie słowniki na świecie robią węgiel przecinek kamień. Tam gdzie jest kamień nie ma metanu a przecież przez metan ta praca jest tak niebezpieczna. Na nowym bilbordzie na siedzibie JSW jest "węgiel metalurgiczny" no już z tym coś się zgodzę.
Olimp
2 miesiące temu
To jest Elektrownia Jądrowa. Humaniści sami. W sejmie tylko "jeden polityk" mówi "elektrownia jądrowa". Elektrownia Atomowa jest np. zapałka, zapalniczka, ognisko w lesie, piec na węgiel drzewny, palnik w piecu w łazience, palnik w kuchence gazowej w kuchni itd itd i JEST NIE DO POROWNANIA TO CO WYMIENILEM DO ELEKTROWNI JADROWEJ... Jestem pewny że 99% polityków mówiących o "elektrowni atomowej" nie odpowie na pytanie jak zbudowany jest atom ale ale spoko po co to komu. Kosciół wygrywa i wygrał z Nauką.
Ender
2 miesiące temu
A czy to aby napewno wina Tuska? A ministra to co to? Z jakiej planety?
Darek
2 miesiące temu
To oznacza że budowa rozpoczęła by się ok 2029-2030. Bardzo późno. Myślę że solorz zacznie kilka lat wcześniej.
GIT TRÓJMIAST...
2 miesiące temu
Ministra ????? Co to za ostatnio niezrozumiałe określenie kobiety na ministerskim stanowisku????? ,,paniminister,,! W armi ,,pani porucznik ,, nie porucznikowi!
...
Następna strona