Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PiS będzie rządzić samodzielnie

17
Podziel się

235 mandatów - tyle według oficjalnych wyników wyborów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Może zatem rządzić samodzielnie.

PiS będzie rządzić samodzielnie
(WP.PL, WP)
bDzskmER

W poniedziałek po godz. 20.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. Za PiS jest Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, Lewica - 49 mandatów, PSL - 30 mandatów i Konfederacja - 11 mandatów. 1 mandat dostała Mniejszość Niemiecka.

Wszystkie ugrupowania opozycyjne wprowadzą do Sejmu łącznie 225 posłów. Taki wynik daje więc Prawu i Sprawiedliwości większość.

Prawo i Sprawiedliwość, mimo rekordowego wyniku, nie uzyskało jednak większości konstytucyjnej, która dawałaby możliwość zmiany ustawy zasadniczej.

bDzskmET
Zobacz także: Oglądaj też: Wyniki wyborów a gospodarka

W Polsce taka większość to 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wszystkich posłów w Polskim Sejmie jest 460. PiS musiałoby mieć zatem 307 mandatów, żeby przy dowolnej liczbie posłów obecnych na sali, mieć większość konstytucyjną.

Rekord frekwencji

Tegoroczne wybory to też rekordowa frekwencja. Wyniosła 61,74 proc. Zagłosowało 18 mln 678 tys. 457 Polaków i Polek.

bDzskmEZ

- Jest sukces, to najwyższa frekwencja od 30 lat - powiedział przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz.

Dla porównania, w poprzednich wyborach parlamentarnych, frekwencja wyniosła 50,92 proc.

Senat dla opozycji

Większość Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć tylko w Sejmie. Liczba mandatów w Senacie spadła z 64 obecnie, do 49 w nowym Senacie.

bDzskmFa

Senatorów opozycji, w tym z Koalicji Obywatelskiej, PSL, SLD i niezależnych będzie 51.

Senat, jako wyższa izba parlamentu, musi wyrazić zgodę m.in. na powołanie przez Sejm Rzecznika Praw Obywatelskich oraz powołanie i odwołanie: Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Senatorowie wybierają też trzech członków Rady Polityki Pieniężnej, powołują i odwołują członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz dwch członków Krajowej Rady Sądownictwa.

bDzskmFb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzskmFu
gospodarka
wiadomości
wybory
KOMENTARZE
(17)
Aro
rok temu
Żal mi pracujących i uczciwych rodaków, którzy zostali w tym kraju ciemnoty i rozdawnictwa
Żal
rok temu
żegnaj Polsko!
Jan35
rok temu
Czyli mandatow w sejmie PIS uzyskalo dokladnie tyle samo co w poprzednich wyborach 235 poslow. Mysle ze dobra sprawa ze senta trafia w rece opozycji. Niezaleznie kto rzadzi to mysle ze jest dobrze dla panstwa aby senat niala opozycja sejmowa. Mam nadziej ze to sprawwi ze nie bedzie bubli prawnych albo chociaz bedzie ich mniej
bDzskmFv
Lampart
rok temu
1 mandat dostała chyba Mniejszość Niemiecka A nie Większość
Cud nad Wisła...
rok temu
Czy cześć społeczeństwa na prawdę wierzy ze ten sposób prowadzenia kraju, rozdawnictwo, da się na dłużej utrzymać? Za Gierka tez żyliśmy na pożyczonym.. przez kilka lat a po tym przyszła nędza. Kaczyńskiemu dużo nie zostało..A reszta
...
Następna strona