Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KBB
|
aktualizacja

PiS szuka bata na Biedronkę. A ta z każdej potyczki wychodzi silniejsza

308
Podziel się

Na rynku handlowym w kraju trwa wyścig o przetrwanie. Rządzi Biedronka, goni ją Lidl wespół z Kauflandem. Reszta sieci bije się o klienta sama ze sobą. Taki podział będzie rosnąć - mimo starań władz o ukrócenie hegemonii Biedronki.

PiS szuka bata na Biedronkę. A ta z każdej potyczki wychodzi silniejsza
Hegemonia Biedronki w polskim handlu staje się coraz bardziej uciążliwa dla władzy. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEihpryZ

Nadchodzi oligarchia w polskim handlu. Rządzić będą dwie, trzy sieci. A PiS przyspiesza ten proces – pisze Piotr Miączyński w "Gazecie Wyborczej". Biedronka to hegemon polskiego handlu, jej przychody w ubiegłym roku sięgnęły prawie 60 miliardów złotych (do osiągnięcia tego poziomu zabrakło 200 mln zł). To druga największa firma w kraju, pierwszy jest Orlen.

Biedronka ma już 25,7 proc. rynku i jej udział ciągle rośnie - w 2020 r. o 1,6 punktu procentowego. Daleko za portugalską siecią jest Grupa Schwarz (Lidl oraz Kaufland). Razem mają one grubo ponad 30 mld zł przychodów z polskiego rynku.

Zobacz także: Gigantyczna kara dla Biedronki. "Dostawcy mieli dość, mówili, że dodatkowe opłaty były na nich wymuszane"
bEihprzb

Na trzecim miejscu jest Grupa Eurocash z 25,4 mld zł przychodów, ale część z nich pochodzi z handlu hurtowego. Piotr Miączyński zwraca jednak uwagę na fakt, że Eurocash stosunkowo niewiele zarabia. W zeszłym roku miał 68 mln zł zysku, całe Jeronimo Martins – 1,4 mld zł (większość pieniędzy tej firmie przynosi Biedronka).

Jednocześnie podział polskiego handlu na hegemona, wicelidera i resztę peletonu postępuje. Obecnie do gry może włączyć się jeszcze Netto, które przerabia kupione od upadającego Tesco sklepy na własne placówki. Ale – jak zauważa Miączyński – im bardziej PiS chce zmarginalizować Biedronkę, tym silniejsza z tego wychodzi.

bEihprzh

Zakaz handlu w niedziele ją tylko wzmocnił, podobnie jak wcześniejsze (2007 rok) ograniczenia w budowie dużych sklepów.

Od tego roku w Polsce obowiązuje podatek handlowy. Oczywiście najwięcej płaci Biedronka, bo jest największa– ale sieć bez ogródek przyznaje, że jej zyskowność na tym nie ucierpi.

Teraz Biedronkę dociska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nałożył na nią kary w łącznej wysokości prawie miliarda złotych. Biedronce to jak na razie nie zaszkodziło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEihprzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(308)
Żal
miesiąc temu
Jakich by podatków nie wymyślili dla tych miliarderów to i tak płacą zwykli ludzie na końcu i to w naszą kieszeń to uderza
asdf
miesiąc temu
Podatek handlowy wprowadzony przez PiS widzimy na paragonach w cenach produktów.
pan
miesiąc temu
Każda hegemonia w handlu jest niekorzystna dla konsumentów i producentów !!!
bEihprzD
Jerzy
miesiąc temu
Biedronka płaci najwięcej w Polsce podatków jako jedna z nielicznych sieci więc trzeba ją zniszczyć. Chyba ci politycy mają coś z głową.
ekonom
miesiąc temu
czyli powrót do sterowania, partyjnego i politycznego jedynie słusznej partii...... wicie, rozumiecie towarzysze....
...
Następna strona