Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Poczta Polska słabnie. Notuje dramatyczne spadki

115
Podziel się:

Ubywa klientów w punktach pocztowych, spadają dochody z listów. Badania firmy Dataplace.ai wskazują na potężne spadki krajowego operatora. Poczta Polska wątpi w wiarygodność danych, a mniejszą liczbę odwiedzin w placówkach kładzie karb pandemii i zmian technologicznych w postaci uruchomionych "pocztomatów".

Poczta Polska słabnie. Notuje dramatyczne spadki
Poczta Polska (Adobe Stock)

Po pięciu latach firma Dataplace.ai wróciła do testu w placówkach pocztowych w czterech miastach Polski - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie. Okazało się, że drastycznie spadała liczba klientów odwiedzających Pocztę Polską - pisze "Rzeczpospolita".

Najwyższy spadek ruchu odnotowała w jednej z warszawskich placówek, bo aż 67 proc. W skali całego badania średni spadek wyniósł natomiast 37,5 proc.

Choć Poczta Polska wątpi w wiarygodność tego badania, przyznaje, że w latach 2019-21 rzeczywiście odnotowała spadek liczby klientów. Był on jednak na poziomie 15–18 proc., a przyczynę operator upatruje w pandemii.

Jak poinformował "Rz", spadające zainteresowanie tradycyjnymi zakupami i usługami, także listowymi, znajduje odbicie w malejącym ruchu w sklepach i punktach stacjonarnych, również pocztowych.

Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy

"Jako operator wyznaczony Poczta zobowiązana jest do utrzymywania sieci placówek w całym kraju, pomimo tego, że blisko 80 proc. z nich pozostaje nierentowna" - przekazało biuro prasowe PP.

Autorzy badania, wyjaśniają spadek również zmianami na samej Poczcie. Spółka stworzyła szeroką sieć odbioru w punkcie, która umożliwia odbiór przesyłki w jednym z tysięcy lokali, jak Żabka, Biedronka czy Orlen. Dodatkowo powstały automaty pocztowe Poczty Polskiej. Spółka chce mieć do końca 2022 roku 2 tysiące automatów.

PP spadły również dochody z tradycyjnych listów. Jak wskazuje "Rz", spadek usług listowych i reklamowych w I kwartale br. sięga 10 proc. Jednak spadające zainteresowanie listami Poczta zamierza zrekompensować rozwijaniem oferty kuriersko-paczkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
sfrustrowany
9 miesięcy temu
Niech upada. Mam wrażenie, że jest to najgorzej zarządzana spółka na świecie. Oszczędzi to pieniędzy podatników i ich zdrowia psychicznego. Dziwią mnie tak wysokie noty w opiniach ( 1,2 ) Podejrzewam, że tylko dlatego , że nie można dać minusa.
POLAK :
2 lata temu
NAWET NA SAHARZE BRAKŁO BY PIACHU GDYBY RZĄDZIŁ TAM PIS.
anna
2 lata temu
Ludzie wkładający wszystko na garba PIS przesadzają. Każda firma ma zarząd, kierownictwo, statystyki i pracowników, którym musi się chcieć. Porównanie jest takie - w Inpost mając paczkę z opłaconą etykietą idą do paczkomatu, skanuje kod wkładam do ściany i odchodzę. W Poczcie Polskiej mając paczkę z opłaconą etykietą przychodząc na pocztę, zamiast oddać paczkę do jakiejś "wrzutni" (nowomowa wiem) muszę czekać w kolejce, potem w okienku pani sprawdzi czy przesyłka jest w systemie (a musi być bo przecież została już opłacona) wcześniej przelogowując się pomiędzy trzema systemami i szukając haseł w zeszycie (bo nadawanie przesyłek to inna platforma niż program do obsługi klientów w okienku), potem zważy paczkę i wpisze wagę, choć aplikacja wpisała sama wagę "do ..." (czyli poprawi to co inni ustalili jako wystarczające), po czym westchnie przewróci oczami i zajmie się kolejnym klientem. Przede wszystkim LUDZIOM musi się chcieć. Być może nie mają motywacji bo słabe zarobki, ale ja też nie mam szału a mimo to nie robię focha, że muszę w pracy robić co do mnie należy.
jio
2 lata temu
Ten komunistyczne relikt funkcjonuje tylko dzieki firmom panstwowym. Ta instytucja to porazka
władek
2 lata temu
PiS niszczy wszystko.Zniszczyli pocztę ,oświatę służbę zdrowia,dyplomację,wymiar sprawiedliwości co tylko się dało. Nie pozostawią po sobie" kamień na kamieniu". Chodzi o to aby następca z tym bajzlem sobie nie poradził.
...
Następna strona