Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Podwyżka abonamentu RTV. Zapłacimy więcej za telewizję

922
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podwyższyła miesięczne opłaty za abonament. Za telewizor lub radio i telewizor zapłacimy 1,80 zł więcej.

Podwyżka abonamentu RTV. Zapłacimy więcej za telewizję
tvp (Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl)

Miesięczna opłata za samo radio wzrośnie o 50 groszy, z 7 do 7,50 zł.

Opłata za telewizor lub radio i telewizor będzie po podwyżce wynosić 24,50 zł.

W przyszłym roku nadal będą obowiązywały 10 proc. rabaty dla osób, które zdecydują się uregulować abonament za kilka miesięcy z góry.

Zobacz także: Abonament zostaje. Premier dementuje zapewnienia swojego ministra

Dla osób, które zapłacą za cały rok stawka będzie wynosić 264,60 zł w przypadku radia i telewizji, oraz 81 zł za samo radio.

Ostatni raz abonament RTV podwyższono w 2015 roku. Radio zdrożało wtedy o 50 gr, a telewizja o 1,20 zł.

Abonament rtv ma płacić każdy, kto posiada odbiornik radiowy, czy to w domu, czy w aucie oraz telewizyjny. I to niezależne od tego, czy się z niego korzysta, czy nie.

Opłaty abonamentowe należy wnieść do 25. dnia miesiąca okresu rozliczeniowego. Gdzie dokonać wpłaty? We wszystkich placówkach pocztowych lub na stronie internetowej Poczty Polskiej (bez dodatkowych kosztów).

Numer rachunku do wpłat zawiera indywidualny numer identyfikacyjny abonamenta. Osoby fizyczne uiszczają tylko jedną opłatę - radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną. Niezależnie od liczby używanych urządzeń w gospodarstwie domowym czy w samochodzie.

Zwolnione z płacenia abonamentu są osoby:

  • powyżej 75. roku życia;
  • posiadające I grupę inwalidzką;
  • będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • powyżej 60 roku życia, które mają prawo do emerytury o wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia;

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji mogą się zwrócić o umorzenie abonamentu RTV. Taki wniosek można złożyć w KRRiT.

W ubiegłym roku Rada rozpatrzyła 60 tys. tego typu spraw.

Jak pokazują ostatnie badania, 96,4 proc. gospodarstw domowych ma telewizor. Zarejestrowana jest jednak niecała połowa, z czego zaledwie 1/3 regularnie opłaca abonament.

Zbieraniem opłat i ściganiem tych, którzy nie płacą, zajmuje się Poczta Polska. Za niepłacenie abonamentu grozi kara w wys. trzykrotności rocznej opłaty abonamentowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(922)
dominik
3 lata temu
wszystko drozeje, jakos te pare zloty podwyzki abonamentu mnie nie boli w momencie kiedy faktycznie oferuja ciekawy repertuar, a teraz to i teatr mozna obejrzec w telewizji wiec naprawde jest wybor
CCCC
3 lata temu
Za telewizor zapłaciłem w MEDIA MARKT kilka lat temu, a teraz płacę za prąd do tego telewizora. KRRiT mi tego telewizora ani nie dała, ani nawet grosza nie dorzuciła. WYSTARCZY!!!
zdzich
3 lata temu
Najważniejsze, że podatki pozostają nadal na niskim poziomie. Dlatego właśnie od lat głosuję na PiS. I bardzo dobrze tak trzymac RZADZIE :)) Nie będę płacił na TVN, niech na nich łożą ich towarzysze.
BERLINER
3 lata temu
NIEMCY - Tu płacisz nie za oglądanie ale za posiadanie telewizora - Czyli 17,50 Euro miesięcznie a płacisz 52,50 Euro w połowie 3 miesięcy, czyli w połowie kwartału - Wszyscy Ci co są na zasiłkach itp. za TV płacą Urzędy - OPŁATA JEST OBOWIĄZKOWA - Nie płacisz, Dobierze się Urząd Finansowy
Aj waj
3 lata temu
A gdzie POszły pieniądze od Ratusza warszawskiego i od Nowaka? Chyba do tvn. Ale to dobrze, bo to też z naszych tylko, że POkradzionych.
...
Następna strona