Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Podwyżki cen prądu i gazu. Ziobro: musimy odrzucić pakiet klimatyczny

1324
Podziel się:

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. - oświadczył minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Ocenił, że za "szaleńczą politykę klimatyczną" UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk.

Podwyżki cen prądu i gazu. Ziobro: musimy odrzucić pakiet klimatyczny
- Jako lider Solidarnej Polski zamierzam po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z pakietu klimatycznego - oświadczył Ziobro (PAP, Radek Pietruszka)

"Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. Za szaleńczą politykę klimatyczną UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk" - napisał Ziobro na Twitterze. Jak dodał: "Solidarna Polska jest za racjonalną ochroną klimatu. Pakietu ruiny nie chcemy!".

Ziobro: wystąpię do władz partii z wnioskiem

Pod koniec grudnia ub. roku Ziobro zapowiedział, że zamierza wystąpić z wnioskiem do władz swojej partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z pakietu klimatyczno-energetycznego UE.

- Jako lider Solidarnej Polski zamierzam po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z tego nieracjonalnego, przybierającego szalone rozmiary programu Unii Europejskiej - pakietu klimatyczno-energetycznego - oświadczył wówczas Ziobro podczas konferencji prasowej.

Zobacz także: Ziobro: "Kaczyński boi się Ziobry". Kalisz tłumaczy, dlaczego

Jak przekonywał wtedy, "jesteśmy za tym, aby szukać racjonalnych rozwiązań dotyczących ochrony klimatu, ale nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania, które będą prowadzić do tak dramatycznej drożyzny, inflacji, zmian w obszarze gospodarczym, które spowodują dramatyczne pogorszenie sytuacji życiowej milionów naszych współobywateli, dramatycznego pogorszenia sytuacji gospodarczej dziesiątków tysięcy polskich firm".

9 grudnia ub. roku Sejm przyjął uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy. Tydzień później premier Mateusz Morawiecki przedstawił te postulaty podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

W lipcu ub. roku Komisja Europejska przyjęła tzw. pakiet klimatyczny, nazywany także jako Fit for 55, czyli zestaw nowych i nowelizowanych dyrektyw Rady Europejskiej.

500 mld euro rocznie do 2030 r.

Zgodnie z założeniami tego pakietu, emisja gazów cieplarnianych na terenie UE miałaby zostać zredukowana do 2030 roku o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Po osiągnięciu tego celu, UE planuje doprowadzić do tego, by w 2050 roku Europa stała się neutralna dla klimatu.

Pakiet klimatyczny wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Fit for 55 będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).

"Łącznie do 2030 r. inwestycje pochłoną prawie 5 bln euro" - zaznaczyli analitycy. Takie pobudzenie kapitału przyczyni się do odbudowy gospodarki po obecnym kryzysie związanym z COVID-19 i przyspieszy transformację w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu - dodali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1324)
wyborca
4 miesiące temu
I bardzo dobrze z UE chcecie tylko kasy a praworzadnosc ????? VARA ZERO
Jan
9 miesięcy temu
Zamordyzm i korupcja. Ceny peletu, gazu, węgla, ekogroszku wywindowane niebotycznie.No ale dostosowane do kieszeni panów z rządu i pana z NPB. Nie interesuje was Polacy .Morawiecki zamiast sprawami kraju zajmuje się jedynym nośnym tematem, jakby to on był na wojnie....
Dość kłamstw
rok temu
Pierwszy szkodnik Rzeczpospolitej niech lepiej milczy. Czyżby zapomniał że pakiet klimatyczny podpisał śp.Lech Kaczyński po wielokrotnych konsultacjach telefonicznych z Brukseli w trakcie debaty przy ustalaniu i podpisywaniu pakietu klimatycznego ze swoim bratem Jarosławem. A i polityka kreowania wysokiej inflacji od przeszło roku przez PiSowską RPP i NBP dla zwiększenia wpływów budżetowych z podatków odpowiada za przynajmniej 50% wyższej inflacji w Polsce niż innych krajach UE. Nie tylko że kłamie to obciąża Bogu ducha winną PO i Tuska.
maria
rok temu
ten to dba o Polske,,rujnuja kraj ,teraz jeszcze wytruja przyszle pokolenia,Wpisze sie zlotymi zgloskami ,w Historii Polski,/pamietacie zatopiony laptop,sam sie wybroni,
Kolo
rok temu
Precz z unijnymi podatkami one zniszczą Europe chcą siedzieć po ciemku to ich siedzą zbawcy świata hahaha
...
Następna strona