Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Polacy deportowani z Wielkiej Brytanii. Do kraju wracają również bezdomni

400
Podziel się:

W ciągu ostatnich czterech lat z Wysp wróciło około 2,5 tys. Polaków. Wśród nich znajdą się nie tylko osoby "niebezpieczne", ale i bezdomni, którzy zgodnie z brytyjskim prawem mogą zostać deportowani.

Polacy deportowani z Wielkiej Brytanii. Do kraju wracają również bezdomni
(NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", bilans ostatnich czterech lat to 2,5 tys. Polaków, którzy powrócili do kraju z Wielkiej Brytanii. Są to osoby uznane jako "niepożądane", najczęściej z bagażem wyroków sądowych.

Tylko w ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku do kraju wróciło około 140 Polaków, którzy przebywali wcześniej w brytyjskich więzieniach. Wrócili sześcioma wyczarterowanymi samolotami. To o połowę więcej niż w trakcie całego 2020 roku - wtedy z powodu pandemii do Polski przyleciały tylko trzy czartery z osobami "niepożądanymi".

"Zgodnie z brytyjskim prawem wobec takich osób prawie w każdym przypadku pod koniec odbywania kary automatycznie podejmowana jest decyzja przez ministra spraw wewnętrznych o deportacji z Anglii" - cytuje "Rz" informacje z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz także: Statistica: Związek Banków Polskich

Dodatkowo, jak wskazuje dziennik, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kraj znowu może deportować obcokrajowców, którzy są bezdomni. Zakaz obowiązywał od 2017 roku, został wprowadzony wyrokiem Sądu Najwyższego.

Jak czytamy, jeśli obcokrajowiec żyje na ulicy i odmawia przyjęcia pomocy w kryzysie bezdomności, może zostać pozbawiony prawa do pobytu, a w efekcie może zostać nawet deportowany z Wielkiej Brytanii.

Natomiast zasada ta nie obejmuje obywateli UE, którzy otrzymali status osoby osiedlonej. Dotyczy tych cudzoziemców, którzy przyjechali na Wyspy po 1 stycznia 2021 roku, gdy obowiązywał już nowy system imigracyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(400)
Denis
2 lata temu
U nas dużo pracy i zarobki duże...witamy w Polszy
Pani.
2 lata temu
Slonce Peru obiecal im przed laty zielona wyspe,to moga wracac.
Wolodia
2 lata temu
A co my bezdomni gorsze od azjatow?
gratuluję
2 lata temu
Tylko asy były w stanie wylądować na ulicy po 1 stycznia 2021.
South Bank
2 lata temu
Kto by chciał trzymać pijaków i kryminalistów. Juz dość napsuli opinii Polonii w UK. Na krzywy r.j mieszkają zero poczucia przynależności do kraju w którym mieszkają.Ciągle tylko wykorzystują innych w sprawie pomocy a sami zero wysiłku wkładają.Kryminaliści unikajacy polskiego wymiaruy sprawiedliwości,praca na czarno, itd. Życie i tak zweryfikuje.Nie za rok czy 5 ale gwarancja jest. Bezdomni w Londynie? Wiekszość których widzę już z rana to fajka w rekę i puszka z piwem.Bez wzgledu na płeć czy wiek.
...
Następna strona