Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Haiti czeka na pomoc

0
Podziel się

Bank Światowy, MFW oraz USA obiecały 300 mln dolarów pomocy. W akcji ratunkowej uczestniczy 30 państw.

Haiti czeka na pomoc
(PAP/EPA)
bEpxLfCJ

aktualizacja 09.07

fot: PAP/EPA/LOGAN ABASSI fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/haiti;czeka;na;pomoc,galeria,3280,0.html)Bank Światowy, MFW oraz USA obiecały 300 mln dolarów pomocy. W akcji ratunkowej uczestniczy 30 państw. Dziś rano na Haiti wylecieli także polscy ratownicy.

Na Haiti rozpoczęły się masowe pochówki ofiar wtorkowego trzęsienia ziemi. _ - Do wieczora lokalnego czasu pochowano w ten sposób już 7 tys. osób _ - oznajmił prezydent dotkniętego kataklizmem kraju Rene Preval.

bEpxLfCL

_ - Grzebanie ofiar to jedna z najważniejszych form pomocy, jakich potrzebuje obecnie Haiti _- oświadczył prezydent Dominikany Leonel Fernandez, który w czwartek przyjechał do sąsiedniego Haiti z wizytą.

Masowe pochówki organizowane są z obawy, że wobec upalnej pogody zalegające na ulicach ciała ofiar mogą doprowadzić do wybuchu epidemii.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) podkreśla jednak, że ciała zabitych w katastrofach naturalnych nie powodują zagrożenia epidemią. Zaapelował także, aby służby ratunkowe unikały nieskoordynowanych i organizowanych w pośpiechu masowych pogrzebów, ponieważ uniemożliwią one identyfikację ofiar.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że mieszkańcy stołecznego Port-au-Prince urządzają improwizowane pogrzeby swoich bliskich na nieodległych wzgórzach. Robią tak mimo ostrzeżeń brazylijskich żołnierzy, którzy stanowią największy kontyngent sił pokojowych w kraju, że może to doprowadzić do epidemii.

bEpxLfCR

Świat obiecuje pomoc

fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/trzesienie;ziemi;na;haiti,galeria,3270,0.html)W sumie 300 milionów dolarów pomocy dla dotkniętego katastrofalnym trzęsieniem ziemi Haiti obiecały przekazać Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz USA. * *

Prezydent Barack Obama ogłosił, że Stany Zjednoczone odblokują 100 milionów dolarów na pilną pomoc. Po 100 milionów dolarów obiecały też Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Eksperci Światowego Banku obliczyli wstępnie, że straty wyrządzone przez trzęsienie ziemi to 15 proc. produktu krajowego brutto Haiti.

PKB Haiti w 2008 roku wyniósł 7 miliardów dolarów. Oznacza to, że utrata 15 proc. PKB równa się miliardowi dolarów. Obecnie, według ekspertów Banku Światowego, ok. 80 procent Haitańczyków żyje poniżej progu ubóstwa.

bEpxLfCS

Amerykański prezydent obiecał, że Haiti nie zostanie zapomniane, i przyrzekł dalsze wsparcie. _ - W tej godzinie, gdy jesteście w największej potrzebie, Ameryka stoi u waszego boku. Świat jest z wami _ - powiedział.

_ - Nie opuścimy narodu haitańskiego i nie zapomnimy o nim. Musicie wiedzieć, że pomoc nadchodzi _ - kontynuował Obama. Poinformował, że wojska amerykańskie zabezpieczyły lotnisko w stolicy Haiti, Port-au-Prince, aby zapewnić sprawne lądowanie samolotów z pomocą z zagranicy. W wyniku kataklizmu uszkodzona została m.in. wieża kontrolna na lotnisku, a drogi do stolicy, zawalone ruinami domów, są niemal nieprzejezdne. Utrudnia to dostarczanie pomocy dla ofiar.

Obama zastrzegł, że z powodu uszkodzeń infrastruktury na dostarczenie amerykańskiej pomocy w pełnym wymiarze potrzeba godzin, a _ w wielu przypadkach dni _.

To pierwszy od objęcia prezydentury przez Obamę w styczniu 2009 roku test w dziedzinie pomocy zagranicznej.

bEpxLfCT

OBEJRZYJ KOMENTARZE:

Sekretarz stanu Hillary Clinton, która skróciła podróż do Azji, aby zająć się kryzysem na Haiti, powiedziała, że Stany Zjednoczone gotowe są dostarczać temu krajowi pomoc przez dłuższy czas.

fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zniszczenia;po;trzesieniu;ziemi;na;haiti,galeria,3275,0.html)W drodze jest już lotniskowiec USS Carl Vinson z helikopterami, które będą przewozić wahadłowo dostawy z pomocą.

USA wysłały też okręt-amfibię USS Bataan z 2000 żołnierzy piechoty morskiej i urządzeniami medycznymi, które posłużą jako pływający szpital dla ofiar trzęsienia ziemi. Rozważa się też skierowanie na Haiti okrętu-szpitala Comfort. Wiele szpitali w Port-au-Prince zostało zniszczonych.

bEpxLfCU

Szef Południowego Dowództwa wojsk amerykańskich generał Douglas Fraser powiedział, że priorytetem jest przywrócenie łączności na Haiti i odbudowa lotniska, a także oczyszczenie dróg.

Według ekspertów w Port-au-Prince bardzo potrzebne są także ekipy ratunkowe z psami wytresowanymi do poszukiwań ofiar uwięzionych w ruinach oraz lekarze i strażacy ze sprzętem do uwalniania ludzi z zawalonych budynków.

Haitański Czerwony Krzyż informował, że według jego szacunków we wtorkowym trzęsieniu ziemi o sile ok. 7 w skali Richtera mogło zginąć między 45 tys. a 50 tys. ludzi. Ok. 3 milionów ludzi mogło ucierpieć w inny sposób: odnieść obrażenia lub zostać bez dachu nad głową.*Akcja ratunkowa z 30 krajów *

_ - Ponad 30 państw uczestniczy w akcji ratunkowej _ - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley. W Port-au-Prince jest już osiem ekip poszukujących ofiar, czyli około 260 osób - dodał.

_ - Oprócz ekip amerykańskich są też Islandczycy, Hiszpanie i Chilijczycy _ - powiedział rzecznik. Na Haiti działają już także ratownicy z Francji, Kanady i Wenezueli.

W czwartek do pobliskiej Dominikany przybyło około 75 brytyjskich ratowników wraz z psami i 10 tonami sprzętu. Mają oni dotrzeć na Haiti wkrótce.

MFW i Bank Światowy także przekażą pieniądze

Dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn oznajmił, że instytucja ta _ niezwłocznie _ przekaże 100 milionów dolarów na odbudowę Haiti z zniszczeń spowodowanych przez wtorkowe trzęsienie ziemi.

Jednocześnie Strauss-Kahn powiedział, że odbudowa karaibskiego kraju będzie wymagała większej pomocy z strony MFW i wspólnoty międzynarodowej.

W 2008 roku ten najbiedniejszy kraj Ameryki Łacińskiej poniósł straty podobnych rozmiarów wskutek czterech huraganów, jakie nawiedziły wyspę Haiti (Hispaniolę), którą dzielą Haiti i Dominikana.

ZOBACZ TAKŻE:

bEpxLfDm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)