Trwa ładowanie...
bDTVQVMB

Notowania

Polityka

191
15.04.2021 7:45

PROTEKCJA
 / 
Misiewicz miał umawiać rozmowy z ważnymi ludźmi z wojska. Nowe ustalenia "Gazety Wyborczej" w sprawie "układu wrocławskiego"

Aby zdobyć dziesiątki milionów złotych państwowej dotacji, wrocławski biznesmen Radek Tadajewski miał szukać wsparcia Akademii Sztuki Wojennej i MON. W nawiązywaniu kontaktów miał mu pomagać Bartłomiej Misiewicz – donosi "Gazeta Wyborcza". Misiewicz stanowczo zaprzecza i zapowiada pozew.

13
09.04.2021 12:49

STANY ZJEDNOCZONE
 / 
Stany Zjednoczone wygrają na pandemii. Ekspert tłumaczy

Kraje, w których szczepienia idą sprawnie, mogą wygrać gospodarczy wyścig o powrót do normalności. - Oni otworzą się wcześniej, to na pewno. Szybciej wrócą na ścieżkę stabilnego wzrostu gospodarczego. Natomiast w przypadku porównań Stanów Zjednoczonych i strefy euro ważniejsza jest polityka fiskalna - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. - Stany Zjednoczone robią coś, na co żaden inny kraj się nie zdecydował. Stymulują kraj fiskalnie w skali, jakiej 10 lat temu żaden ekonomista by nie zaproponował, bo było to zbyt odważne i ryzykowne. Mamy tu pakiety fiskalne rzędu 5-10 pkt. proc., które są tam seryjnie wrzucane. Europa tego nie robi, a mogłaby. Tu jest otwarte pytanie, dlaczego europejskie elity mają taką awersję do ryzyka - dodał.

103
01.04.2021 15:29

PIS
 / 
Balcerowicz chwali program PiS. W swoim stylu. "Odbiega in plus od morza propagandy"

Istnieje dobry gospodarczy program PiS? - Po pierwsze, żeby coś pochwalić, to to coś musi być lepsze od alternatywnego wydawania pieniędzy. Zastanawiałem się, co z przedsięwzięć PiS jest relatywnie lepsze, chociaż niekoniecznie bardzo dobre. Wydaje mi się, że początek programu mieszkaniowego, który polegał na tym, że będzie jakieś zaangażowanie sektora prywatnego, że będą mniejsze rygory. To odbiegało in plus od tego całego morza kiepskiej propagandy PiS - powiedział w programie "Newsroom" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - W jakiejś mierze to zrealizowano. Sam kierunek, aby zwiększyć w Polsce liczbę mieszkań na wynajem jest ważny - dodał.

3K
13.03.2021 11:25

NOWY ŁAD
 / 
Polski Nowy Ład rusza 20 marca. PiS już teraz zdradza szczegóły

Startuje nowy program PiS: "Polski Nowy Ład", który obejmie 10 obszarów tematycznych - od zdrowia, przez rolnictwo, rozwój gospodarczy, cyfryzację i edukację, aż po spokojną starość. W sobotę zaczęło się wielkie odliczanie, inauguracja programu już 20 marca.

2.2K
07.03.2021 21:26

GOSPODARKA
 / 
Nowy Ład. PiS ma znacząco podnieść kwotę wolną i zwolnić z podatku część emerytów

Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł, a podatek nie będzie pobierany od emerytur niższych niż 2,5 tys. zł. To rozwiązania, które - jak podaje portal oko.press - mają się pojawić w tzw. nowym ładzie, nad którym właśnie pracuje PiS.

bDTVQVMD
19
03.03.2021 20:38

FINANSE
 / 
Krajowy Plan Odbudowy. Opozycja stawia warunki, zanim go poprze

Przed poparciem Krajowego Planu Odbudowy, który otworzyłby Polsce wrota do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy, opozycja stawia kilka warunków. Chodzi m.in. o większe wsparcie dla samorządów oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku.

62
12.02.2021 19:33

JAROSŁAW GOWIN
 / 
Podatek od reklamy. Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze projektu w obecnym brzmieniu

Wiele wskazuje na to, że projekt ustawy wprowadzający podatek od mediów trafi do kosza. Oświadczenie zarządu Porozumienia Jarosława Gowina - koalicjanta PiS - wskazuje, że partia ta nie poprze projektu w obecnym brzmieniu. Gowin ze swoim stronnictwem kilkukrotnie sprzeciwił się PiS-owi, m.in. w kwestii limitu 30-krotności składek na ZUS.

2
12.02.2021 19:07

ZBIGNIEW GRYGLAS
 / 
Zmiany w Porozumieniu. Czterej politycy zawieszeni

W dwóch resortach rządu Mateusza Morawieckiego i w KPRM wkrótce może dojść do roszad. Prezydium zarządu Porozumienia zdecydowało o zawieszeniu Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka i Włodzimierza Tomaszewskiego - podają wspólnie PAP i RMF FM. Żalek, Gryglas i Cieślak są członkami rządu.

110
09.02.2021 7:35

GOSPODARKA
 / 
Marian Banaś dogaduje się z PiS. Targi o stanowiska

Wy dacie wiceprezesa, ale ja nominuję dyrektora generalnego. Taki układ z Prawem i Sprawiedliwością ma proponować prezes Najwyższej Izby Kontroli. Spotkał się nawet w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

bDTVQVMJ
2
21.01.2021 14:18

ROSJA
 / 
Biden zapomina o Rosji? Bielecki: sprawa Nawalnego będzie papierkiem lakmusowym

Nowy prezydent USA zmieni politykę wobec Rosji? - Póki co kwestia Rosji właściwie nie istnieje. Można się przysłuchiwać wystąpieniom kandydatów na ministrów czy już nowych ministrów, Rosja występuje tylko pośrednio, jako kraj, w którym nie są przestrzegane prawa człowieka. Pierwsza weryfikacja nastąpi, gdy przedstawiciel Departamentu Stanu powie, co myśli na temat aresztowania Nawalnego. To będzie papierek lakmusowy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Polityka amerykańska już kilkanaście lat temu zastanawiała się nad tym, czy Rosję da się zaliczyć do krajów demokratycznych, który mógłby się skonfrontować z coraz bardziej autorytarnymi Chinami. Wszystkie te próby się nie powiodły - dodał Bielecki.

157
21.01.2021 10:46

USA
 / 
Polska mniej ważna dla Bidena? Bielecki: musimy nauczyć się mówić innym językiem

Joe Biden 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Co to oznacza dla Polski? - Myślę, że dla Polski, jak i wielu krajów demokratycznych, jest to zaproszenie do obozu, który musi stanąć wobec wyzwań współczesnego świata. Pierwszym wyzwaniem oczywiście są Chiny, pytanie czy jesteśmy na krawędzi zimnej wojny, czy do niej się zbliżamy? - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Jeśli chodzi o sprawy wojskowe, to wiele nie powinno się zmienić. Stany nie będą chciały wychodzić z Europy, wręcz przeciwnie. Co do polskiej administracji, żeby się poklepywać po plecach, to trzeba mieć kontakt. Nie sądzę, że w Białym Domu o niczym innym się nie myśli, tylko o zaproszeniu naszego prezydenta. Musimy nauczyć się mówić trochę innym językiem - dodał.

179
18.01.2021 9:03

DOLNY ŚLĄSK
 / 
Nowe taśmy polityków PiS na Dolnym Śląsku. Człowiek M. Dworczyka arbitralnie przyznaje publiczne dotacje

W nagraniu słychać, jak Kamil Zieliński, mianowany przez ministra Michała Dworczyka pełnomocnikiem PiS w regionie, jednoosobowo rozdziela dotacje ze środków państwowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzje podejmuje arbitralnie na zasadzie "to bierzemy, to odpada".

13.01.2021 10:44

FINANSE
 / 
80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Kościński deklaruje: podejmuję wyzwanie

Przedłużenie lockdownu skomplikuje założenia budżetowe na 2021 rok? - W nowelizacji budżetu zaproponowaliśmy sobie 109 mld zł deficytu. Myślę, że to będzie wystarczające, by pokryć trzecią czy czwartą falę pandemii, ale mam nadzieję, że te pieniądze będą raczej używane, by finansować rozwój gospodarki, a nie ją ratować - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister finansów Tadeusz Kościński. - To nie jest czas, aby oszczędzać. To był błąd popełniany podczas poprzednich kryzysów finansowych, przez co gospodarki długo wychodziły ze stagnacji. To nie jest czas konsolidacji, tylko rozwoju gospodarki - dodał i podkreślił, że pieniądze na 14. emerytury w budżecie są zapewnione. Dopytywany o 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą, odparł, że jako minister finansów dba o finanse publiczne. - Moją rolą jest, by znaleźć pieniądze na to, na co inni ministrowie potrzebują. Nie jest moją rolą, by mówić, czy to jest dobre, czy złe. Znajdujemy pieniądze na to, co inni ministrowie uznali za najważniejsze, ale przyjmuję wyzwanie - zapewnił.

bDTVQVMK
30
12.01.2021 18:17

USA
 / 
Zamieszki w USA. Media: Deutsche Bank zrywa współpracę z imperium Trumpa

Deutsche Bank nie będzie już współpracować z Donaldem Trumpem - podaje "The New York Times". To duży cios dla imperium Trumpów, ponieważ DB jest największym kredytodawcą ich przedsięwzięć. Bank podjął tę decyzję w następstwie ataku na Kapitol.

340
07.01.2021 10:28

BIZNES
 / 
Jest nowe zjawisko w gospodarce. Balcerowicz odsłania karty

Na czym polega "zombifikacja"? Przez tani pieniądz i tanie kredyty utrzymują się firmy, które w normalnych warunkach by się nie utrzymały, a tym samym firmom innowacyjnym trudniej jest wejść na rynek. Na to ryzyko wskazał prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR, były wicepremier i minister finansów w najnowszym raporcie. - Od czego zależy tempo rozwoju gospodarczego? Od tego, jak szybko w gospodarce rozprzestrzeniają się nowe metody, innowacje, jak szybko ludzie przechodzą z przestarzałych firm do nowych itd. - wyjaśniał Balcerowicz w programie "Money. To się liczy". Oceniał też, że utrzymywanie taniego finansowania jest na rękę władzy. - Jeśli można utrzymać tanie finansowanie, to populistyczni politycy będą odsuwać prawdziwe reformy gospodarki - dodał.

27
07.01.2021 10:27

USA
 / 
Prof. Balcerowicz: Trump traci wpływy, będą tak ograniczone jak sekty politycznej

- Donald Trump jest jednym z nielicznych prezydentów, którzy przegrali wybory po pierwszej rundzie, a najprawdopodobniej po tych porażających zajściach na Kapitolu jego wpływy spadną i ograniczą się do sekty politycznej - komentował w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR, były wicepremier. Mówił także o grupie krajów, które mimo wygranej Joe Bidena wysyłały sygnały o poparciu dla Trumpa. - Ta grupa obejmowała Polskę, Węgry, Wielką Brytanię, Filipiny, te ekipy rządzące, które wiązały swoje losy i rachuby polityczne z Trumpem, w tej chwili też będą tracić z powodu tego, co Trump robi Ameryce. Z punktu widzenia praworządności na świecie zmiana w USA jest ważna i pozytywna, jest niedobra dla tych rządów, jak w Polsce, które podważały demokrację - powiedział.

8
31.12.2020 17:45

GOSPODARKA
 / 
Nie żyje Jolanta Fedak, była minister pracy

W wieku 60 lat odeszła była minister pracy, posłanka PSL Jolanta Fedak. Przegrała walkę z rakiem - poinformował w czwartek lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

79
23.12.2020 6:26

GOSPODARKA
 / 
Fundusz Odbudowy. PiS musi liczyć na wsparcie opozycji

Tylko dzięki poparciu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy możliwa będzie ratyfikacja unijnego Funduszu Odbudowy oraz wieloletniego budżetu. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w Sejmie w pierwszym kwartale przyszłego roku.