Notowania

zakaz palenia
05.03.2010 15:39

Zakaz palenia: Zobacz jak głosowali posłowie

Czterem posłom Platformy grozi kara za to, że głosowali za restrykcyjnymi przepisami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dafin /Dreamstime)

Czterem posłom Platformy grozi kara za to, że - wbrew decyzji partii - głosowali za restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi zakazu palenia.

Dyscyplinie klubowej poddali się za to Ewa Kopacz i Jakub Szulc, którzy - choć wcześniej jako resort zdrowia popierali pierwotny projekt - to w głosowaniu podnieśli rękę za jego liberalizacją - podaje TOK FM.

Parlamentarzyści PO - Janina Okrągły, Grzegorz Sztolcman, Leszek Jastrzębski i Jacek Żalek - sprzeciwili się propozycji swojej partii we wczorajszym głosowaniu, aby w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych nadal dozwolone było palenie, ale tylko w palarniach. Chcieli zostać przy wersji opracowanej w komisji zdrowia - w takich miejscach dymek miał być całkowicie zakazany.

Za zmianami głosowało 217 posłów, 165 było przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu.

Pierwotnie projekt przewidywał wprowadzenie całkowitego zakazu palenia m.in. w restauracjach, barach, dyskotekach. Podczas czwartkowych głosowań przyjęto jednak poprawkę mniejszości liberalizującą te propozycje. Zakłada ona, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kw. będą mogli zdecydować czy lokale te będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach (powyżej 100 m kw.) właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palących.

Ustawa wprowadza całkowity zakaz palenia m.in. w środkach transportu publicznego (m.in. taksówkach, samochodach służbowych), publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach) oraz przystankach komunikacji miejskiej.

* [ Zobacz jak głosowali posłowie ]( http://www.money.pl/u/file.php?id=12809 )

W myśl zapisów ustawy palenie będzie dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych.

Za złamanie zakazu palaczowi groziłoby 500 zł mandatu. Za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia - grzywna 2 tys. Ustawa przewiduje też zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet, dopuszczałby natomiast produkcję i wprowadzanie do obrotu tzw. e-papierosów.

Ustawa zakłada zmiany regulacji dotyczących reklamy; wprowadziła zakaz prywatnej reklamy wyrobów tytoniowych.

Inicjatorzy zmian przypominają, że 9 mln Polaków regularnie pali 15-20 papierosów dziennie, a z powodu palenia co roku umiera w Polsce 70 tys. ludzi. Autorzy projektu zwracali też uwagę na problem biernego palenia. Argumentowali, że doświadczenia innych krajów, w których wprowadzono całkowity zakaz palenia - jak Włochy, Irlandia czy USA - są zachęcające.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Raport Money.pl

Tagi: zakaz palenia, sejm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2019

banan po maryśce.Zamieniają nikotynistów na uśmiechniętych ćpunów.

Rozwiń komentarze (1)