Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polska awansowała w prestiżowym rankingu

8
Podziel się:

Polska awansowała w rankingu Zrównoważonego Rozwoju ONZ z 23 na 15 miejsce. Jak mówi prof. Bolesław Rok z Akademii im. L. Koźmińskiego, to dzięki eliminacji ubóstwa, zwiększeniu dostępu do internetu oraz dobrej jakość edukacji. Gorzej wypadamy jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu.

Polska awansowała w prestiżowym rankingu
Polska wysoko w prestiżowym rankingu. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEEJVObV

Jak mówi profesor, awans Polski nie wynika jednak z wyjątkowego przyśpieszenia naszego kraju, tylko z bardzo trudnego okresu pandemii, który dla wielu krajów, zwłaszcza biedniejszych, przełożył się na pogorszenie jakości życia.

- My natomiast od kilku lat jesteśmy bardzo stabilni, jeśli chodzi o odczyt sumaryczny indeksu, co oznacza, że należymy do elity krajów rozwiniętych, które z pandemią radzą sobie całkiem nieźle w porównaniu z krajami rozwijającymi się - wyjaśnia.

W ostatnich miesiącach, pomimo trudnej sytuacji, Polska odnotowała stosunkowo niski spadek wzrostu gospodarczego.

bEEJVObX
Zobacz także: "Odkłamujemy Bałtyk". Burmistrz Mielna uderza w "paragony grozy"

Udało się uniknąć fali bezrobocia i wzrostu poziomu ubóstwa. Jak mówi prof. Rok, w ostatnich latach, w znaczniej mierze dzięki transferom socjalnym, udało się w Polsce poprawić tzw. dobrostan ogólny, zmniejszyć strefę biedy, zwiększyć dostęp do internetu, czy edukacji dla kobiet.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju ONZ uwzględnia 165 krajów, a pozycja każdego z nich uzależniona jest wielu wskaźników, z których w Polsce analizuje się 126.

bEEJVOcd

W tym roku Polska otrzymała 80,2 punktów, przy czym najwięcej punktów uzyskała Finlandia (85,9 punktów), Szwecja (85,6), Dania (84,9), Niemcy (82,5), Belgia (82,2), Austria (82,1).

Co ciekawe, niżej niż Polska uplasowała się w rankingu Szwajcaria (80,1), Zjednoczone Królestwo (80,0), Japonia (79,8) czy Kanada (79,2). Jeżeli chodzi o kraje naszego regionu to bardziej zrównoważonym rozwojem niż my może pochwalić się Słowenia (81,6), Estonia (81,6), czy Republika Czeska (81,4).

Ale już Republika Słowacji ma 79,6 punktów, Łotwa 79,2 punkty, a Węgry 78,8 punktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEJVOcy
ranking
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
zlosliwa
3 miesiące temu
"nie wynika jednak z wyjątkowego przyśpieszenia naszego kraju, tylko z bardzo trudnego okresu pandemii, " to mowi wiele , nie ma sie co morawiecki i spolka ekscytowac, pandemia sie skonczy i polska zleci na leb na szyje
Co? Co?
3 miesiące temu
Psiarnia PIS-u na czele, miejsce przed Rumunią, trochę za, i awans?
Olinko
3 miesiące temu
Ciekawe które byśmy mieli miejsce jak by nadal rządziło PO, Ewa Kłamacz albo rudy wnuk swojego dziadka? No i ten denny mninister z przerwą między jedynkami co mówił że piniendzy ni ma i nie bendzie?
bEEJVOcz
Aajjjsa
3 miesiące temu
Pamiętam jak mówil rafauuu że milion bezrobotnych będzie
Lara
3 miesiące temu
Na szczęście rządzi PIS i efekty widać