Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Polska bogatsza od Portugalii. Symboliczna granica przekroczona

1074
Podziel się:

W poziomie PKB na mieszkańca jesteśmy już wyżej niż Portugalia - wynika z nowych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To oznacza, że w końcu doszusowaliśmy do peletonu państw Europy zachodniej.

Polska gospodarka rozwija się na tyle szybko, że Portugalii trudno będzie z powrotem wskoczyć na miejsce przed Polską.
Polska gospodarka rozwija się na tyle szybko, że Portugalii trudno będzie z powrotem wskoczyć na miejsce przed Polską. (East News, LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)

PKB per capita z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych wyniósł w Polsce w 2019 roku 33 891 dolarów - podał MFW. Po raz pierwszy udało nam się wyprzedzić Portugalię, w której wskaźnik ten był w ubiegłym roku o 226 dolarów niższy niż u nas.

Jaj pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", to drugi, po Grecji, kraj zaliczany do zachodniej Europy, który udało nam się wyprzedzić. W przypadku Grecji zadecydował jednak bezprecedensowy regres gospodarczy, do jakiego doszło tam w ostatnich latach. Dlatego dopiero wskoczenie nad Portugalię możemy uznać za dołączenie do peletonu zachodnich krajów z wysokim poziomem życia.

Jak zauważa gazeta, wyprzedzenie Portugalii nie jest przypadkiem i Lizbonie raczej trudno będzie w najbliższych latach z powrotem wysforować się przed Warszawę. Wszystko dlatego, że Polska gospodarka - nawet mimo zapowiadanego spowolnienia - ma rozwijać się w tempie 3,1 proc., podczas gdy Portugalia - jedynie w tempie 1,6 proc.

Zobacz także: Obejrzyj też: Inflacja się rozpędziła. NBP pomylił się w prognozach?

"Rzeczpospolita" zaznacza, że nie jesteśmy jedynym państwem ze środkowej Europy, któremu się polepszyło. Portugalię i przy okazji również Polskę, przegoniły także Węgry. Bardzo dobrze wiedzie się też w Czechach, gdzie PKB na mieszkańca wynosi już 38,8 tys. dol. Na nieco tylko niższym poziomie są też np. Słowacja i Słowenia. Polskę wyprzedza też Estonia (35,8 tys. dol.).

Następnym osiągnięciem będzie dla nas natomiast przegonienie innego kraju Europy zachodniej - Włoch (40,4 tys. dol.). Przy sprzyjających okolicznościach może się to udać w ciągu dekady - szacuje gazeta.

Z drugiej strony nowe dane MFW pokazują też, jak słabo radzą sobie nasi wschodni sąsiedzi. Na Ukrainie PKB na mieszkańca wynosi 9,7 tys. dol., a na Białorusi - 20,6 tys. dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1074)
Henryk
4 lata temu
Szkoda że rządzący nie zrobili nic by PL przegonił od razu Włochy. Tylko ipn, pomniki, Smoleńsk i reszta tych pisowskoch bzdur. No i nienawiść w tym PiS jest najlepszy. Banda nieudaczników.
Bogdan
4 lata temu
Polska bogatsza ale wystarczy zobaczyć co rząd pozamiatał pod dywan i nie będzie już tak różowo.
wyborca
4 lata temu
Jak zrobią płacę podstawową na 4 000 zł to przegonimy Włochy w za dwa lata.
Lucyfer
4 lata temu
No ale Kodawa-Blonska jest ładna i dla tego ludzie będą na nią głosować.
Moher
4 lata temu
Jak PO dojdzie do władzy tonwszystko wróci do normy.
...
Następna strona