Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Polska elektrownia na szczycie listy największych trucicieli atmosfery

450
Podziel się:

Pojawienie się w tym rankingu nie jest powodem do dumy. Elektrownia Bełchatów na pierwszym miejscu zestawienia największych producentów dwutlenku węgla w Unii Europejskiej.

Polska elektrownia na szczycie listy największych trucicieli atmosfery
(Wikipedia)

Gdyby użyć nomenklatury sportowej, to Elektrownia Bełchatów zatrzymała koszulkę lidera i po raz kolejny znalazła się na samej górze mało chlubnego zestawienia przedsiębiorstw, które trują naszą atmosferę.

Organizacja Transport & Environment oszacowała, że roczna emisja dwutlenku węgla przez Elektrownię Bełchatów w 2019 roku wyniosła 32,74 Mt. Kolejnych pięć miejsc zajmują niemieckie elektrownie, a 10. miejsce ponownie przypadło polskiemu przedsiębiorstwu - elektrowni w Kozienicach.

Co ciekawe, organizacja umieściła na swojej liście także linie lotniczą Ryanair i koncern Mediterranean Shipping Company (MSC), do którego należą jedne z największych kontenerowców świata.

Co ciekawe, ta branża nie jest objęta handlem emisjami CO2 w Unii Europejskiej. Umieszczenie koncernu MSC na liście ma być impulsem do rozmów na ten temat. W Parlamencie Europejskim trwają już prace wokół zmian w prawie.

Zobacz także: Obejrzyj: Moda na ogrody działkowe. Ekspert ostrzega: "Będzie się kształtować bańka"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(450)
Pepe
2 lata temu
Gdyby była w rękach obcego kapitału to nikt by nie odważył się tak napisać. Były pracownik elektrociepłowni. Wiem co piszę.
marek
2 lata temu
A nowo otwierana w Niemczech elektrownia zasilana węglem brunatnym, będzie do atmosfery tlen wydzielała, a wycięty na odkrywkę 1000letni las będzie pożerał dwutlenek węgla?
kasia
2 lata temu
zamknąć, srzedać za bezcen Niemcowej wspólnocie i cieszyć się europejskimi inwestorami - ot polityka eu w Polsce....
Przemek
2 lata temu
Sprawdźcie ile dwutlenku węgla wytwarzają oraz ile węgla wydobywają nasi zachodni sąsiedzi (można znaleźć w internecie - podpowiem że ponad dwa razy tyle co my)
POlonofoby de...
2 lata temu
Elektrownia spelnia wszystkie normy. Niemcy przy POmocy scieka warszaskiego, syna agentki SB chcą zniszczyc całkowicie polską gospodarkę i uzależnic Polske od Niemców. Dlatego tak promuja to DNO PO trzaskowskie. ]Ten biały dym to tylko para wodna, ktora nie jest szkodliwa dla środowiska naturalnego..
...
Następna strona