Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Polski gigant w tarapatach. Daniel Obajtek: "Brawo. Niech Rosjanie przejmują rynek"

1503
Podziel się:

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" podały w czwartek, że wstrzymują produkcję melaminy. Problem dla giganta są m.in. ceny gazu ziemnego. Do sprawy na platformie X odniósł się były prezes Orlenu Daniel Obajtek. "Brawo. Niech Rosjanie przejmują rynek nawozów" - napisał.

Polski gigant w tarapatach. Daniel Obajtek: "Brawo. Niech Rosjanie przejmują rynek"
Daniel Obajtek, europoseł PiS (PAP, Paweł Supernak)

Spółka podała 4 lipca, że instalacja Melamina III (Segment Agro) została zatrzymana. Problem, jak podano, dotyczy kosztów zakupu gazu ziemnego oraz z energetyką w zakresie cen emisji. Zaznaczono, że pozostałe dwie instalacje są nadal w postoju.

"Produkcja zostanie wznowiona w momencie, gdy na rynku będzie możliwe uzyskanie akceptowalnej ceny melaminy, w stosunku do poziomu kosztów produkcji" - wskazano w komunikacie.

Do sprawy odniósł się Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, który bezskutecznie próbował kupić Zakłady Azotowe "Puławy". "Brawo. Niech Rosjanie przejmują rynek nawozów. Po Azotach nie będzie zaraz czego zbierać" - napisał europoseł PiS na platformie X.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co grozi Obajtkowi? Prawnik wylicza. "Kara nawet do 25 lat więzienia"

Zapasy dla strategicznych klientów

Grupa Azoty - która jest jedynym producentem melaminy w Polsce - podała, że ewentualne potrzeby strategicznych klientów na melaminę zostaną zrealizowane posiadanymi zapasy. Jednocześnie półprodukt - stop mocznika - zostanie zagospodarowany w inne, bardziej rentowne produkty.

W ostatnim czasie produkcja melaminy w Grupie Azoty Puławy prowadzona była jedynie na jednej z trzech linii – Melamina III. Wznowiona została w lutym 2024 r. Przeprowadzono też remont linii Melamina II. Pierwsze ograniczenia w produkcji melaminy zaczęły się na początku lipca 2022 r.

Import nawozów z Rosji

Tymczasem jak podaje brytyjski dziennik "Financial Times" jedna trzecia importowanego przez UE mocznika trafia do Europy z Rosji.

Od początku 2023 r. do końca października Polska ściągnęła z Rosji 276 tys. ton mocznika. To ponad 30 proc. całego importu - wynika z danych serwisu sad24.pl. To oznacza, że import z Rosji wzrósł o ponad 130 tys. ton w porównaniu do 2022 r. Tylko w lipcu 2023 r. Polska zwiększyła zakupy nawozów z Rosji ponad trzykrotnie.

O wprowadzenie embarga na rosyjskie nawozy apelował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPiP). ZPiP rok temu sugerował "rozszerzenie unijnych mechanizmów sankcyjnych o zakaz eksportu na terytorium Wspólnoty rosyjskich produktów żywnościowych oraz - w dalszej perspektywie uzależnionej od sytuacji na rynku UE - eksportu nawozów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1503)
Tytus
1 tyg. temu
W roku 2015 Polska importowała 85 procent ropy z Rosji,w 2021 70 procent wstrzymała jego import ostatecznie w lutym 2023 gdy Putin zakręcił kurek z ropą i przy okazji z gazem.
jola kotka
1 tyg. temu
Substancja w tym stanie nie ma ustalonego kształtu i objętości (zajmuje całą dostępną objętość, nie tworząc powierzchni swobodnej); poddana działaniu sił zewnętrznych łatwo zmienia objętość
36 norwood
1 tyg. temu
Pinezka, pineska – krótki gwoździk lub szpilka z dużą główką, metalową lub z tworzywa sztucznego, często płaską, umożliwiającą wciśnięcie pinezki w miękkie podłoże bez użycia młotka, samymi palcami i – co często ważniejsze – również wyciągnięcie jej bez użycia żadnych narzędzi
biały pan
1 tyg. temu
trzecia co do wielkości włoska wyspa, położona na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Największa z Archipelagu Wysp Toskańskich. Jest zamieszkana przez 31 592 mieszkańców. Wyspa ma starszą historię od starożytnego Rzymu.
miami,,
1 tyg. temu
Używanie myślnika lub półpauzy przed wypowiedzią dialogową jest konieczne, żeby oznaczyć mówiącego, oraz do oddzielenia wypowiedzi bohatera i wtrącenia narratora
...
Następna strona