Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Polski Ład. Będzie można sprawdzać zarobki kolegów z pracy

54
Podziel się:

Pomysł, zapisany w Polskim Ładzie ma przeciwdziałać różnicowaniu płacy w zależności od płci pracownika. Nie będzie jednak zakazów i zachęt, będzie możliwe sprawdzenie, czy dany pracodawca przyczynia się do polskiej luki płacowej.

Polski Ład. Będzie można sprawdzać zarobki kolegów z pracy
Polki zarabiają średnio nawet 20 proc. mniej niż Polacy na tym samym stanowisku. (money.pl, Aleksandra Helbin)

Rząd zamierza w Polskim Ładzie "zobligować duże firmy do tego, aby na żądanie pracownika w ciągu 30 dni musiały uzasadnić powód wypłacania określonego wynagrodzenia".

Jak zapisano w dokumencie skontrolowanie zarobków obu płci na danym stanowisku będzie możliwe dzięki zmianom w kodeksie pracy. Dzięki temu zatrudnieni będą mogli "żądać informacji o przeciętnych zarobkach osoby płci przeciwnej, która wykonuje takie same lub podobne obowiązki".

Zobacz także: Masowe podniesienie emerytur. "Zapłacą ci, którzy przejdą na emeryturę za kilkanaście lat"

W Polskim Ładzie znalazły się też zapisy, które mają przyczynić się do lepszej edukacji antydyskryminacyjnej. To nie pierwszy raz rządzący mówią o tym problemie.

Jak już pisaliśmy w money.pl, PiS w pierwszym podejściu jeszcze przed wyborami w 2019 r. mówiła o chęci zmniejszenia luki płacowej. Rządzący chcieli zapobiegać dyskryminacji ekonomicznej kobiet w przedstawionym w czerwcu 2020 r. projekcie ustawy.

Według GUS Polski zarabiają średnio nawet o 20 proc. mniej od Polaków na tych samych stanowiskach. Jednak to nie zawsze jest 20 proc.

Luka płacowa między zarobkami kobiet i mężczyzn rośnie wraz z wykształceniem. Mężczyzna z dyplomem zarabia średnio o 1777 zł więcej niż kobieta o tych samych kwalifikacjach - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak na temat korelacji między zarobkami a wykształceniem.

Projekt PiS nie trafił jednak na szybką ścieżkę - mówiąc delikatnie. Dopiero w styczniu tego roku uwagi do niego zgłosił rząd. Wynikało z nich, że trzeba go jeszcze dopracować.

Teraz pomysł na walkę z luką płacową trafił do Polskiego Ładu w nowej odsłonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Seti
rok temu
A co z dyskryminacją ze względu na kompetencje i niepokorność?
Gwidon
rok temu
Z obserwacji, może i kobiety zarabiają trochę mniej, ale w znakomitej większości mniej czasu poświęcają na pracę, a więcej na rozprawianiu o tym co na obiad, co u dzieci w szkole i co tam jeszcze ma do zrobienia w domu. O niejednej z koleżanek mógłbym biografie napisać. Nie mam o to pretensji, bo kobiety tak mają, ale jakbym miał kasy dostawać po rowno to by była dyskryminacja, ale mojej osoby.
yxyxxyxy
rok temu
jestem kadrową i uważam, że zarobki powinny być jawne. najczęściej najwięcej zarabiają ci co nic nie robią.
Kiki
rok temu
Powinno być stażowe , rząd powinien się tym zająć , prywatne firmy wykorzystyją pracowników nie dają podwyżek , brakuje mi słow hmmm
A prezes
rok temu
to ile zarabia i ile płaci podatku ?
...
Następna strona