Notowania

nagroda money.pl
22.05.2019 09:34

Polski minerał z Gór Świętokrzyskich! Tak wygląda statuetka Nagrody money.pl

Krzemień pasiasty nazywany polskim diamentem. Ten niezwykły kamień wydobywany jest w jedynym miejscu na świecie – w regionie świętokrzyskim, w pobliżu Sandomierza. To właśnie z niego zrobione są statuetki Nagrody money.pl.

Podziel się
(Money.pl)
Mikołaj Kunica, redaktor naczelny money.pl, prezentuje statuetkę.

Przez ponad dwa tysiące lat krzemień był starannie przetwarzany i wydobywany w kopalniach we wsiach u podnóża Gór Świętokrzyskich. Nie przez przypadek kapituła Nagrody money.pl wybrała ten kamień jako składnik statuetek, które zostaną wręczone zwycięzcom.

Nagroda money.pl zostanie wręczona w Krakowie.
Po raz pierwszy w historii przyznajemy Nagrodę money.pl

Stosowanie krzemienia w biżuterii zapoczątkował w 1972 roku sandomierski złotnik Cezary Łutowicz.

Ze względu na rzadkość występowania jest zwany polskim diamentem. Biżuteria z tych kamieni jest niezwykle pożądana, również wśród gwiazd Hollywood. Miłośniczką "polskiego diamentu" jest m.in. Victoria Beckham.

Krzemień to bez wątpienia jeden z najstarszych kamieni, który służył człowiekowi. Wyrabiano z niego siekiery, ostrza, przedmioty domowego użytku. Z krzemienia pasiastego, z charakterystycznymi wzorzyście ułożonymi pasami, rzeźbiono ozdoby.

Według wierzeń jest to kamień, który dodaje energii, wzmacnia witalność. Dzięki wyjątkowym właściwościom krzemień pasiasty jest często nazywany "kamieniem optymizmu".

Anna Streżyńska: "Trzeba doceniać firmy inwestujące w technologie"

Źródło:
money.pl
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące