Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Pomoc dla seniorów. Wolontariusze przyjdą jeszcze przed świętami

13
Podziel się

Wolontariusze działający w ramach solidarnościowego korpusu wsparcia pracują nad tym, by pomoc dotarła do potrzebujących jeszcze przed świętami - zapewnia minister rodziny Marlena Maląg. Program wsparcia seniorów przedłużono do 2021 roku.

Pomoc dla seniorów. Wolontariusze przyjdą jeszcze przed świętami
Marlena Maląg zapowiada przedłużenie wsparcia dla seniorów. (KPRM, Krystian Maj)
bDHZRVrF

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ruszył pod koniec października. Osoby starsze, szczególnie zagrożone koronawirusem, mogą zgłaszać się z prośbami o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu.

To np. pomoc w zakupach artykułów codziennej potrzeby - spożywczych i higienicznych, ale także dostarczanie ciepłych posiłków i umawianie wizyt lekarskich.do ośrodków

Jak podaje resort rodziny, do ośrodków pomocy społecznej w całym kraju przekazano dotychczas ok. 18,5 tys. zgłoszeń seniorów. W ich obsłudze pomaga ok. 11 tys. wolontariuszy.

bDHZRVrH
Zobacz także: Wsparcie dla seniorów. "Jeśli zostaną w domu, dostaną pomoc"

- Doświadczenie ostatnich tygodni pokazuje, że był to trafiony pomysł. Dlatego też – ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiczną – zdecydowaliśmy o wydłużeniu działania Korpusu do lutego 2021 r. - zapowiedziała szefowa MRiPS.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów składa się z kilku komponentów. Jednym z nich jest także "wolontariat ozdrowieńców", który jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. W ramach tej akcji osoby, które przeszły COVID-19 mogą zgłosić się do pomocy w domach pomocy społecznej.

bDHZRVrN

Z danych MRiPS wynika, że do tej pory, poprzez stronę www.wspierajseniora.pl chęć takiej pomocy zgłosiło 116 osób. Resort zaznaczył jednocześnie, że społeczeństwo jest świadome ogromnej pomocy, którą mogą świadczyć ozdrowieńcy na rzecz osób chorych. MRiPS zwraca uwagę, że poza stroną wspierajseniora, ozdrowieńcy sami zgłaszają się do punktów poboru osocza.

Działania całego programu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zostało przedłużone do lutego 2021 roku. Na realizację tego zadania do gmin zostanie przekazane kolejne 50 mln zł z funduszu walki ze skutkami pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHZRVsi
Źródło:
KOMENTARZE
(13)
mol
2 miesiące temu
Lepiej przychodnie i szpitale otwórzcie, nie stwarzajcie pandemii strachu, pani minister.
Leon
2 miesiące temu
Ta w obietnicach jest lepsza od Mateusza
Rety
2 miesiące temu
Jestem jedyna osobą w mieście wyznaczona przez MOPS do robienia tych zakupów i padam ze zmęczenia. A najgorsze są te godziny dla seniorów, czasami nie zdążę zrobic wszystkich zakupów dla osób starszych i te 2 godziny muszę spędzić na dworze pod sklepem, żeby zająć kolejkę. Rezygnuję więc z tej zaszczytnej funkcji, tym bardziej, że narazie nie mam zwrotów za bilety i nie wiem czy będę miała. Nie stać mnie na takie pomaganie, niby 100 mln miało na to pójść, gdzie te pieniądze?
bDHZRVsj
PilnE
2 miesiące temu
Seniorom przed świętami bedą dostarczane paczki z frykasami zakupionymi do stołówki rządowej ...
emer
2 miesiące temu
PIS twierdzi, że tak dba o ludzi, daje "+" to się pytam skąd tyle biedy? Jak widzę w telewizji ile to organizacji niesie pomoc w postaci paczek na święta to widać zupełnie inny obraz. Nic tylko "wciskać ludziom kit" i tylko żeby poszli zagłosować a sami mogli żyć w luksusach.