Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie kosztowała dużo więcej, niż wyliczył rząd

Podziel się:

Rząd nie doszacował kosztów utrzymania uchodźców z Ukrainy w Polsce — pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Z obliczeń dziennika wynika, że oficjalnie wydatki za pierwszy miesiąc to setki milionów złotych, a potrzeba minimum miliarda miesięcznie. Wcześniejsze wyliczenia polskich władz stały się już nieaktualne.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie kosztowała dużo więcej, niż wyliczył rząd
Uchodźcy uciekający przed wojną w Ukrainie (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

"Do tej pory Kancelaria Premiera z rezerwy ogólnej budżetu państwa na pomoc uchodźcom przybywającym z Ukrainy przeznaczyła 107,8 mln zł (stan na 30 marca), do tego trzeba doliczyć wydatki Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, które przekroczyły już 238,4 mln zł" – wynika z danych oficjalnych, które zebrała "Rz".

Dziennik uważa, że wspomniane kwoty to tylko wierzchołek góry. Do wojewodów dopiero wpływają listy wydatków z gmin. Przykładowo Kraków wyliczył je na ponad 20 mln zł, Warszawa na 16,5 mln zł, a Wrocław – na co najmniej 10 mln zł.

Z kolei Ministerstwo Infrastruktury podało dziennikowi, że na zorganizowanie specjalnych pociągów dla Ukraińców zarezerwowano do końca roku 700 mln zł. Do tego trzeba doliczyć transport autokarami, także do kilkunastu miast Europy Zachodniej – obsługą zajmowała się Państwowa Straż Pożarna — wylicza "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Co dalej z uchodźcami z Ukrainy? "Konieczne jest stworzenie systemu"

Pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie więcej kosztowała

Dziennik zaznacza, że wyliczenia, których dokonał rząd dwa tygodnie temu, tworząc specustawę dotyczącą pomocy uchodźcom, stały się pod względem zabezpieczenia finansowego nieaktualne.

"Rz" podaje, że rząd oszacował roczny koszt rozwiązań dla niespełna miliona uchodźców na 3,471 mld zł. Ale kilka dni temu w piśmie do Komisji Europejskiej MSWiA podało jednak, że koszt ten będzie trzy razy wyższy – 2,2 mld euro, czyli 10,2 mld zł i to bez edukacji i świadczeń medycznych.

"Tymczasem stworzony przez rząd fundusz pomocy obywatelom Ukrainy to tylko 7 mld zł – najwięcej z tej puli ma trafić do samorządów. Pojawiają się pierwsze tarcia. Rząd np. chce przeznaczyć zaledwie 5 tys. zł rocznie subwencji na ukraińskiego ucznia" - podaje dziennik.

Wojna w Ukrainie wybuchła 24 lutego. Straż Graniczna podaje, że od tego momentu polsko-ukraińską granicę przekroczyło 2,5 miliona ukraińskich uchodźców. To głównie kobiety i dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP