Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Ponad 5 mld zł rekompensat dla PGNiG za zamrożenie taryfowych cen gazu

13
Podziel się:

PGNiG Obrót Detaliczny, czyli największy w Polsce sprzedawca gazu dla odbiorców indywidualnych, otrzymał we wtorek 2,495 mld zł na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu - poinformowała spółka w komunikacie dla inwestorów. Łącznie od 7 marca 2022 r. firma otrzymała już 5,323 mld zł z tego tytułu.

Ponad 5 mld zł rekompensat dla PGNiG za zamrożenie taryfowych cen gazu
PGNiG Obrót Detaliczny to największy sprzedawca gazu dla odbiorców indywidualnych (GETTY, SOPA Images)

"Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (...) informuje, że spółka zależna PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała w dniu 2 sierpnia 2022 r. transze w łącznej wysokości 2,495 mld zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu" - poinformowało PGNiG w wtorkowym komunikacie.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu - PGNiG OD, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Rozszerzyła też listę podmiotów uprawnionych do skorzystania z taryf.

Ustawa przewiduje także, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać wypłacana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku PGNiG OD to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

wykres dla: PGN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Antyyyek
2 miesiące temu
I po co to wszystko i tak na tym ucierpi społeczność a gazu jak nie ma tak nie będzie tylko na tym skorzystali rodziny pisowców a biedny lud niech dalej marznie i cierpi
Ktoś...
2 miesiące temu
A od 2023 cena drastycznie w górę ? Ludzie wyjdą na ulicę, obalą rząd ... tak nie sposób żyć !!!
Lll
2 miesiące temu
Katecheci z PGNiG stracili 4.5mld zł bo chcieli w 2021 popykać na opcjach gazowych i obstawili spadek cen gazu. Widać klasę. Kto bogatemu zabroni.
Zigi
2 miesiące temu
Komuna wróciła wraz z dotacjami.
antyklerykał
2 miesiące temu
narodowy syndykat !!!!...../....Premier Mateusz Morawiecki, odkąd stanął na czele rządu, stworzył system, który polega na zatrudnianiu jego kluczowych i najbardziej zaufanych współpracowników w zależnych od państwa firmach oraz instytucjach. Będąc de facto na fikcyjnych posadach, za usługi i pełną lojalność wobec szefa rządu otrzymują pokaźne wynagrodzenie. Natomiast tych, których nie da się zatrudnić poza Kancelarią Premiera, wynagradza się wielkimi dodatkami do pensji w postaci płatnych stanowisk w Radach Nadzorczych oraz ekstrapremiami, .......więcej /"System Morawieckiego". Ludzie premiera na państwowych posadach/