Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Porozumienie KE z Pfizerem. Niedzielski: warunki skandaliczne

386
Podziel się:

Warunki negocjowane przez KE z Pfizerem w imieniu krajów członkowskich w sprawie szczepionek na Covid-19 są niewystarczające i niesatysfakcjonujące. Nie przystępujemy do tego porozumienia – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak ocenił, "to już jest kategoria skandalu".

Porozumienie KE z Pfizerem. Niedzielski: warunki skandaliczne
Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczącą zniesienia stanu epidemii w Polsce. n/z Adam Niedzielski (FORUM, Jacek Szydlowski)

Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że porozumiała się z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciw Covid-19, m.in. co do możliwości zmniejszenia ich dostaw i przedłużenia okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy. Minister zdrowia ocenił, że wynegocjowane warunki dotyczące możliwości zmniejszenia dostaw szczepionek są "skandaliczne".

Cały czas uważamy, że te warunki, które są negocjowane przez KE w imieniu krajów członkowskich z Pfizerem, to są warunki absolutnie niewystarczające, niesatysfakcjonujące i my nie przystępujemy do tego porozumienia. Pfizer w ofercie, którą przedstawił KE, żąda opłaty za te preparaty, które mają być zredukowane. Żąda zapłaty za te preparaty, które nie będą dostarczone i ta opłata wynosi mniej więcej połowę ceny, którą za preparaty płacimy w tej chwili – powiedział minister Adam Niedzielski.

Jak ocenił, "to już jest kategoria skandalu, a nie tylko nieuczciwego prowadzenia negocjacji biznesowych". - My jesteśmy cały czas w sporze - zaznaczył.

Polska w innej klauzuli

Niedzielski przypomniał, że Polska od kwietnia zeszłego roku działa w ramach klauzuli siły wyższej. Odmawia przyjmowania dostaw, bo zmieniły się warunki epidemiczne.

Kontrakty są tak źle zdefiniowane, że one w zasadzie zmuszają państwa do przyjmowania setek milionów preparatów, których już nikt dzisiaj nie potrzebuje. Nie ma nawet możliwości przekazania ich biedniejszym krajom, które również nie zgłaszają takiego zapotrzebowania - powiedział.

Mamy koalicję

- My stoimy na swoim stanowisku, że to nie są odpowiednie warunki. Mamy koalicję kilku krajów, które również podzielają nasz punkt widzenia: Węgry, Rumunię, również mamy zainteresowanie dołączeniem do nas ze strony m.in. Litwy – dodał.

Adam Niedzielski przyznał, że szereg krajów śledzi poczynania Polski w tej kwestii. Minister podkreślił, że spór dotyczy wyłącznie jednego dostawcy szczepionek. Z pozostałymi udało się dojść do porozumienia i do zmiany warunków dostaw, "dokonując ogromnej redukcji".

KE podała w piątek, że zmiana obowiązującej umowy na dostawy szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej. Jednocześnie zapewnia dostęp do najnowszej dostępnej wersji szczepionki, jeżeli w przyszłości pojawią się warianty Covid-19 budzące obawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(386)
autor Heh -e
4 miesiące temu
"A ja mam kilka pytań do zaszczepionych. Do was, którzy dyskryminowaliście innych ze względu na brak szczepienia. Tacy byliście mądrzy w swojej ignorancji. Jakie to uczucie dzisiaj, kiedy wyszło, że zostaliście oszukani? Kim teraz jesteście? Co można powiedzieć o waszym rozumie i moralności? No i jakie to uczucie nie wiedzieć co się przyjęło i czy nie wylosuje się udaru? Czy kiedy znowu będą straszyć i robić interes, ograniczać wolność, to znowu ich poprzecie? Czegoś się nauczyliście, czy pójdziecie w zaparte byle tylko nie wyjść na kogoś, na kogo i tak już dawno wyszliście?"
asd123456
4 miesiące temu
I tak wiem że to jeden wielki przekręt, najbardziej boli to że było tyle nadmiarowych zgonów.
Bez myślenia!...
4 miesiące temu
Czerwony kołchoz unijny dziękuje wszystkim naiwniakom za wejście do ue z hasłem: Witamy was. A teraz mamy was i będziemy doić ile się da! Władza to my!!!
Kary
4 miesiące temu
ten cały covid to jedna wielka ściema od samego początku. Celem była zmiana porządku świata a u nas rozwalenie wszystkiego co się da. W dużej mierz się udało a zwłaszcza u nas i widać to na każdym kroku, wszystko w rozsypce w każdej dziedzinie
Taka prawda
4 miesiące temu
Niedzielski co to zero ma do powiedzenia jak nie jest nawet w stanie w słuzbie zdrowia opanować bałaganu i dziadostwa w szpitalach i na oddziałach i nikt nikogo nie słucha ani sie obawia a dziadostwo i eutanazja w szpitalach trwa dalej
...
Następna strona