Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Poseł Suski o "szczycie spekulacji" cenami energii. Ale to PGE sprzedała najdroższy prąd w historii polskiego rynku

86
Podziel się:

Najdroższy prąd w historii powojennej Polski, za 4813 zł/MWh sprzedała Polska Grupa Energetyczna (PGE) - pisze branżowy portal wysokienapiecie.pl. I odpowiada w ten sposób posłowi Markowi Suskiemu, który w środę stwierdził, że to "spekulanci sprzedają w Polsce prąd za ponad 4000 zł za megawatogodzinę".

Poseł Suski o "szczycie spekulacji" cenami energii. Ale to PGE sprzedała najdroższy prąd w historii polskiego rynku
Poseł Suski mówi, że to spekulanci sprzedają prąd za ponad 4000 zł/MWh. Tymczasem rekord cenowy należy do państwowej spółki PGE (Agencja Wyborcza, Getty Images, Bloomberg, Kuba Atys)

Portal przypomina, że w nocy na posiedzeniu sejmowej komisji poseł PiS Marek Suski grzmiał, że "spekulanci sprzedają w Polsce prąd za ponad 4000 zł/MWh".

W środę odbyło się nocne posiedzenie komisji gospodarki, której poseł Suski jest przewodniczącym. - Spekulacje na Towarowej Giełdzie Energii sięgnęły zenitu i [ceny - przyp. red.] przekroczyły nawet 4000 zł - mówił.

Tyle, że najdroższy prąd w historii powojennej Polski, za 4813 zł/MWh sprzedała… Polska Grupa Energetyczna. Nawet nie z węgla czy gazu - czytamy w wysokienapiecie.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny prądu. W Polsce jest tanio, w porównaniu z Zachodem

4813 zł za megawatogodzinę (MWh). Skąd taka wysoka cena?

Portal wyjaśnia, że chodzi o cenę 4813 zł/MWh, która padła na Rynku Bilansującym się, a nie Towarowej Giełdzie Energii, w środę 12 października między godz. 19 a 20. Sprzedana po tej cenie energia elektryczna nie powstała w elektrowni węglowej lub gazowej. I zwraca uwagę, że nie da się więc w prosty sposób stwierdzić, czy za tak wysoką ceną stoi któryś z poniższych czynników:

Łatwiej byłoby obronić tezę, że to państwo i państwowy koncern są największymi spekulantami na krajowym rynku energii, doprowadzającymi do najwyższych w historii cen. Obie tezy nie są oczywiście prawdziwe, a sytuacja jest bardziej złożona, niż chciałby to nawet wiedzieć poseł Suski - pisze wysokienapiecie.pl.

Bo prąd ten został wyprodukowany w elektrowni wodnej szczytowo-pompowej Porąbka Żar, która należy do Porąbka-Żar. "Co więcej, zaoferowana przez PGE cena została określona na wiele miesięcy przed wybuchem wojny. Była to zastępcza cena rozliczeniowa, zaoferowana przez PGE w umowie z PSE w styczniu 2021 roku" - czytamy dalej. Również data wybicia tego "rekordu" nie jest przypadkowa - środa, 12 października 2021 r. To wtedy awaryjnie unieruchomiono blok węglowy w elektrowni Jaworzno.

Szukają kozła ofiarnego? "Próba z góry skazana na niepowodzenie"

Wysokienapiecie.pl zaznacza, że nie wiemy, dlaczego państwowy koncern zaoferował "tak absurdalnie wysoką cenę". I przypomina, że w przeszłości na polskim rynku obowiązywał limit 5000 zł/MWh i pewnie cena 4813 zł została "spod palca wyznaczona" w jego okolicach. Oferty zastępcze przygotowywane są na sytuacje, gdy wytwórca nie złoży swojej oferty cenowej.

I tu dodatkową okolicznością jest to, że Porąbka-Żar wcześniej niż planowano wróciła do pracy po remoncie i - w ocenie branżowego portalu - "ktoś pewnie nie zdążył się tym jeszcze zająć".

Próba znalezienia kozła ofiarnego w postaci tajemniczych spekulantów, których "nie wiadomo kto kontroluje" jak mówił wczoraj poseł Suski, z góry jest skazana na niepowodzenie na rynku, który jest już niemal w całości kontrolowany przez spółki Skarbu Państwa - ocenia wysokienapiecie.pl.

O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe Polskiej Grupy Energetycznej. Czekamy na odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
obserwator
3 miesiące temu
może już najwyższy czas przyznać się do braku umiejętności rządzenia? panie Suski emanuuje pan brakiem predyspozycji do kwadratu odejdz i wstydu sobie i narodowi oszczędz.
swa
5 miesięcy temu
Marek Sulski myśli ze wie wszystko o energii i cenach a co dotąd zrobił nic
Obserwator
5 miesięcy temu
Jak to nie wiadomo ? To wina Tuska ! I jego dynama do rowerku.
józek
5 miesięcy temu
Odezwała się" Caryca Katarzyna"
Aga
5 miesięcy temu
Na moim Bloku,w którym mieszkam zostala założona Fotovoltanika. PGE odkupuje od nas za 150 zł(słownie 150 zł).
...
Następna strona